Politika

Ćosić napao Karić: Sarajevo su gradili naši roditelji, više je moje nego njeno

Ćosić karić portreti

Gradonačelnik Istočno Sarajeva Ljubiša Ćosić izjavio je da bi gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić trebalo da, kao svaka politički normalna i osviještena osoba, poštuje pravo drugih da slave ono što žele. Kazao je da Karić ima najmanje pravo da komentariše. Oglasio se povodom kritika Karić o najavi proslave neustavnog dana RS.

"Karić kao gradonačelnica ima pravo na svoje mišljenje. Ja nikada ne komentarišem ni dan Federacije niti dan grada Sarajeva 6. april, koji je zajednički datum svih nas", rekao je Ćosić Srni.

Slavi se u RS

Komentarišući navode Karić da se "neustavno obilježavanje 9. januara seli u Istočno Sarajevo, na kapije grada koji je bio pod terorom agresora i pod najdužom opsadom", Ćosić je napomenuo da se 9. januar slavi u Istočnom Sarajevu. Kazao je da ga slave ljudi koji su stanovnici RS i koji je vole.

"Njeno mišljenje ne treba da zanima bilo koga u RS. To Sarajevo je jednako moje koliko i njeno, odnosno više moje nego njeno. Ali, sad je ona gradonačelnica i živi u gradu koji su stvarali naši roditelji", rekao je Ćosić.

On je istakao da Srbi sada imaju svoje Istočno Sarajevo koje grade, vole i posvećeni su njemu.

"Svako dobro želimo Sarajevu koje je pored nas. Ni na koji način ga nećemo osuđivati, neka idu svojim pravcem", dodao je Ćosić.

U svojoj avliji

O najavljenim protestima sutra u Sarajevu, Ćosić je rekao da je "pravo drugih da protestuju u svojoj avliji". Rekao je da su ti protesti apsurd društva koje se zove BiH. Dodao je da nisu spremni da požele dobro onima koji žive pored njih, ma koliko se razlikovali.

On je rekao da podržava sve što je dobro za Karić i za stanovnike Sarajeva.

"Nikada im neću željeti loše, a oni protestima pokazuju koliko žele loše ljudima pored njih. Sve to govori o tome koliko je projekat zvani BiH nemoguć", poručio je gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

Osvrćući se na njene navode da srpska strana onemogućava postavljanje spomenika kralju Tvrtku Prvom Kotromaniću u Sarajevu, Ćosić joj je poručio da se malo pozabavi istorijom. Rekao je da je on bio kralj i Srbije i Bosne i da je krunisan u manastiru Mileševa 1337. godine.

"To govore istorijski podaci, to nije nikakav revizionizam, ali ostavimo to istoričarima", naglasio je Ćosić.