BHDoktor

Usamljenost povećava rizik za demenciju

za demenciju stariji čovjek sjedi ruka na ramenu

Društvena izolacija je važan faktor rizika za demenciju, pokazuje istraživanje provedeno u SAD na Johns Hopkins University.

Prema novim nalazima, uočeni rizik kod usamljenih osoba je moguće smanjiti uz pomoć tehnologije za komunikaciju na daljinu.

Procjenjuje se kako je u SAD društveno izolirano četvrtina starijih od 65 godina.

Društvene veze imaju presudnu ulogu za održavanje kognitivnog zdravlja, naglašavaju istraživači. Analizirali su podatke za oko 5.000 ispitanika.

Prateći učesnike istraživanja u periodu od oko 10 godina, naučnici su izračunali kako najusamljenije starije osobe imaju prosječno 27 posto veći rizik za demenciju.

Demencija je pojam koji označava prvenstveno oštećenje pamćenja, a potom i drugih intelektualnih sposobnosti i osobnosti. Ovo stanje ima posljedice ne samo na oboljelu osobu, već i na njegovu kompletnu okolinu, budući da dementna osoba postaje sve više ovisna o tuđoj pomoći.

Procjenjuje se da u svijetu od demencije trenutno boluje više od 44 miliona ljudi, s posljedičnim ogromnim troškovima za zdravstvene sisteme.

Demencije su bolesti koje se većinom javljaju kod starijih ljudi, a s obzirom da se radi o ljudima koji nisu radno (a često niti intelektualno) aktivni, početni simptomi mogu biti i neprimijećeni. Oboljela osoba rijetko primjećuje svoja sve veća ograničenja ili ih pak negira.

S druge strane, okolina ih zamjenjuje s dobroćudnom staračkom zaboravljivosti. Postoji uvriježeno i pogrešno mišljenje da su intelektualno propadanje i sve veća ovisnost o okolini normalne posljedice starenja. Takve osobe ljekaru dolaze (ili ih dovode) tek kada se jave smetnje ponašanja, agresivnost, sklonost lutanju i noćni nemir.