Svijet

Nova droga s dark weba: Pojačava se sredstvom za uspavljivanje slonova, 50 puta je jača od heroina, 2 mg vode u smrt

Za uspavljivanje slonova droga u vrećicama na stolu

Kad je 18-godišnji Joseph u decembru 2016. kupio tabletu u Kanu, bio je uvjeren da se radi o morfiju, ne znajući da ona sadrži vrlo snažan opioidni analgetik – fentanil. A on može biti smrtonosan i u mikrodozama. Mladić je umro od predoziranja iste večeri.

Takve tragedije postale su uobičajene u Sjedinjenim Državama još u drugoj polovini prošle decenije. Problem je do danas višestruko narastao. Više od 80.000 ljudi umrlo je od predoziranja opioidima 2021. Većina njih zbog nedopuštenih sintetika kao što je fentanil – sedam puta više nego prije deset godina, objavila je lani Policijsko-obavještajna agencija za suzbijanje droge (DEA).

Evropa je dosad uspjela izbjeći krizu takvih razmjera, ali policija i stručnjaci upozoravaju na to da se to može promijeniti jer je fentanila sve više na tržištu.

Za uspavljivanje slonova

Pedeset puta jači od heroina i stoput od morfija, on se ilegalno proizvodi većinom u Meksiku i Kini. Krajem prošle godine američki su federalci saopćili da su 2022. zaplijenili količine dovoljne da se njima pobiju svi Amerikanci. DEA, naime, navodi da je presrela 379 milipna potencijalno smrtonosnih doza, javio je BBC.

Jedan derivat ovog opioida, ksilazin, koristi se za uspavljivanje divljih životinja, poput slonova. Veterinari ga koriste za konje, goveda… To dovoljno govori o njegovoj snazi.

Sintetička droga fentanil posljednjih je godina postala izvozni hit meksičkih narkokartela. Jedan od razloga je niža cijena proizvodnje u usporedbi s tradicionalnim drogama. Prema izvještajima meksičkih medija, čini se da njihov ozloglašeni narkokartel Sinaloa zarađuje više na fentanilu nego na kokainu ili bilo kojoj drugoj drogi. Može se naručiti na "dark webu", nakon čega se dostavlja poštom u obliku praha ili tableta.

Žućkasta supstanca

Žućkasta supstanca potom se puši, ušmrkava ili ubrizgava. No za čovjeka može biti smrtonosan već i u dozi od dva miligrama, što je težina nekoliko zrnaca pijeska. Krijumčari, kao i sami korisnici teško mogu precizno izmjeriti takve mikrokoličine.

Fentanil je inače sastojak lijekova za ublažavanje bolova. Mogu se nabaviti na recept u obliku flastera, sprejeva za nos ili tableta koje se otapaju pod jezikom. Mnogi pacijenti koji ga dobiju na recept predoziraju se nesvjesni njegove snage.

Samo nekoliko mjeseci prije mladog Josepha, slavni muzičar Prince umro je od slučajnog predoziranja lijekovima koji su sadržavali fentanil. Upravo njegova smrt pokazuje koliku je krizu taj sintetski serijski ubica izazvao u Americi.

Epidemiji u SAD pridonijeli su i ljekari koji, poticani od farmaceutske industrije, prekomjerno prepisuju opioidne analgetike.

Kod njega pak kao ilegalne, posebno proizvedene droge, naročito uznemiruje profil potrošača. Riječ je o mladim ljudima koji i ne znaju šta uzimaju. Naime, fentanil često miješa s drugim drogama, poput heroina i kokaina.

Evropa je sigurna

"Situacija je bolja u Evropi, gdje većina korisnika teških droga", rekla je Magali Martinez, naučnica u Francuskom nadzornom centru za droge. Ona fentanil smatra preopasnim, a mnogima je "nezanimljiv" jer će izazvati svojevrsno "tupilo" umjesto euforije.

Svejedno je broj opioida izdanih na recept u Evropi u porastu i to izaziva zabrinutost – ovisnost o fentanilu je rijetkost, ali takvih slučajeva ima. Jedan je korisnik (bez navođenja pravog imena) govorio za medije o simptomima poput pospanosti na poslu, nemira, znojenja, vrtoglavice, mučnine, zatvora i oštre boli u nogama. S vremenom ti simptomi postaju sve gori, a ovisnik treba sve više fentanila.

O veličini krize s fentanilom u SAD govori i velika reportaža objavljena prije nekoliko dana u Magazinu The New York Timesa, puna jezivih priča žrtava ove droge, koju se u međuvremenu počelo pojačavati spomenutim analgetikom koji veterinari prepisuju životinjama.

Strašne rane

Sagovornici NYT-ja iz Philadelphije nisu se skanjivali predstaviti se punim imenima i pozirati sa strašnim ranama koje su dobili od tog "koktela".

Sam uvod u reportažu već je dovoljno jeziv:

"Posljednjih sedmica Tracey McCann je s užasom gledala kako se modrice na rukama, na koje je već navikla zbog ubrizgavanja fentanila, počinju pretvarati u oklop od skorenog, pocrnjelog tkiva. Među lokalnim ovisnicima proširila se vijest da je očito nešto u drogi koju nabavljaju od dilera na uglu, ali ni promjena dobavljača nije pomogla. Kod sve više narkomana nešto je uzrokovalo strašne, bolne rane. ‘Ujutro bih se probudila plačući jer su mi ruke trulile, odumirale‘, rekla je 39-godišnja Tracy."

U njezinoj razorenoj četvrti u Philadelphiji, a sve više i u drugim narkomanskim zonama širom SAD, sredstvo za smirenje ili anesteziju životinja ksilazin – poznato i kao "zombi droga" – koristi se za pojačavanje fentanila, čineći njegov utjecaj još ubitačnijim. Rane koje izbijaju na ljuskavom, odumrlom tkivu, kao kod dekubitusa – ako se ne liječe – mogu dovesti do amputacije.

Gutaju ga i djeca

Budući da je ksilazin sedativ, a ne opioid, otporan je na standardne tretmane za poništavanje predoziranja opioidima. Uprava za hranu i lijekove (FDA) kliničarima je stoga izdala upozorenje o njemu na četiri stranice. Časopis "Pediatrics" objavio je analizu tri slučaja gutanja ksilazina kod male djece.

On postoji u legalnoj "sivoj" zoni jer ga je FDA odobrila još prije pola stoljeća kao analgetik koji prepisuju veterinari i nije naveden kao kontrolirana tvar bilo za životinje bilo za ljude te stoga ne podliježe strogom nadzoru. Zato je opioidna kriza dosegnula katastrofalne razmjere, do te mjere da je Ray Donovan, šef operacija DEA-e, o njoj i nakon širenja COVID-a izjavio:

"Ovo je najopasnija epidemija koju smo vidjeli. Fentanil nije kao bilo koji drugi zabranjeni narkotik, toliko je u ovom trenutku smrtonosan."