Nauka

Pored planete Zemlje projurio je veliki asteroid. Nije jedini koji bi mogao prodrijeti u atmosferu

Pored planete Zemlje je prošao veliki asteroid. Otprilike veličine minibusa, svemirska stijena, poznata kao 2023 BU, proletjela je iznad južnog vrha Južne Amerike.

Kraj naše planete je prošao na udaljenosti od 3.600 kilometara. To se računa se kao "bliski susret". I to ilustrira kako još uvijek postoje asteroidi značajne veličine koji vrebaju blizu Zemlje i koje tek treba otkriti.

"Uhvaćen" sa Krima

Ovo je tek prošlog vikenda "uhvatio" astronom amater Gennadiy Borisov. On djeluje iz centra na Krimu, poluotoku koji je Rusija okupirala u Ukrajini 2014. godine.

Naknadna promatranja razjasnila su ono što znamo o veličini 2023 BU i, što je ključno, njegovoj orbiti.

Zbog toga su astronomi mogli biti toliko uvjereni da će asteroid promašiti planetu. No, bozajan je stvarala vijest je došao unutar luka koji zauzimaju svjetski telekomunikacijski sateliti, koji se nalaze 36.000 km iznad nas.

Čak i da je 2023 BU bio na kursu direktnog sudara, teško bi napravio veliku štetu. S procijenjenom veličinom od 3,5 do 8,5 metara, stijena bi se vjerovatno raspala visoko u atmosferi.

Međutim, to bi proizvelo ogromnu vatrenu kuglu.

Za usporedbu, poznati čeljabinski meteor koji je ušao u Zemljinu atmosferu iznad južne Rusije 2013. bio je prečnika blizu 20 metara. Proizveo je udarni val koji je razbio prozore na tlu.

Naučnici iz američke svemirske agencije (NASA) kažu da je orbita 2023 BU oko Sunca izmijenjena njegovim susretom sa Zemljom.

Gravitacija naše planete povukla ga je i prilagodila mu putanju kroz svemir.

"Prije susreta sa Zemljom, orbita asteroida oko Sunca bila je otprilike kružna, približna Zemljinoj orbiti. Trebalo mu je 359 dana da završi svoju orbitu oko Sunca", stoji u saopćenju agencije.

U toku su nastojanja da se eventualno otkriju nmnogo veći asteroidi koji bi zaista mogli napraviti štetu ako udare u Zemlju.

Prava čudovišta vjerovatno su stvar prošlosti

Prava čudovišta, poput 12 km široke stijene koja je zbrisala dinosaure, vjerojatno su stvar prošlosti i nisu razlog za brigu.

No, smanjite veličinu na nešto što je, recimo, 150 m u promjeru i to bi moglo napraviti veliku štetu.

Statistike pokazuju da je možda samo oko 40% ovih asteroida viđeno i procijenjeno kako bi se odredio nivo prijetnje koju bi mogli predstavljati.

Takvi bi objekti izazvali razaranje na razini grada kada bi udarili u tlo.

Profesor Don Pollacco sa Sveučilišta Warwick (Velika Britanija) rekao je za BBC News:

"Vjerojatno postoji mnogo asteroida koji ostaju neotkriveni, a koji bi mogli prodrijeti u atmosferu i udariti u površinu uzrokujući značajnu štetu", rekao je Warwick.