Građane Zenice jutro je šokirala čudna crvena boja rijeke Bosne.
Nije jasno zašto je rijeka dobila novu boju i odakle zagađenje. Sumnja se na ArcelorMittal, kompaniju koja se nalazi u blizini mjesta odakle je zagađenje krenulo.
Sad seoglasila i Federalna uprava za inspekcijske poslove.
"Po dojavi aktivista za zaštitu rijeke Bosne o incidentnom zagađenju te rijeke, koje je primijećeno jutros u 7.15 sati u blizini privrednog subjekta ArcelorMittal u Zenici, glavni federalni vodni inspektor je hitno upućen na mjesto događaja", saopćeno je iz FUZIP.
U rijeci nije primijećen pomor ribe, a o incidentnom zagađenju su obaviješteni svi nadležni organi - policija, kantonalni vodni inspektor, te nadležna Agencija za vodno područje rijeke Save, radi poduzimanja daljnjih mjera iz djelokruga njihovih nadležnosti.
"Federalna uprava za inspekcijske poslove poduzima sve zakonom propisane mjere iz svoje nadležnosti kako bi utvrdila uzrok i sankcionisala počinioca zagađenja, te će, po okončanju inspekcijskog nadzora, o nalazima i poduzetim mjerama javnost biti blagovremeno informisana", saopćeno je iz te inspekcije.
Službenici Policijske uprave 1, zajedno s federalnim te kantonlanim vodnim inspektorom Zeničko-dobojskog kantona, okončali su uviđaj te uzeli uzorke vode iz rijeke Bosne koja je nizvodno od mjesta Banlozi kod Zenice danas promijenila boju u crveno - potvrdio je Feni portparol Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK Elvedin Fišek.
"Policijska stanica Centar u Zenici, jutros oko 8.10 sati, zaprimila je informaciju da je nizvodno od naselja Banlozi rijeka Bosna promijenila boju u crveno. Ekipa PS1 Zenica, zajedno s federalnim i kantonalnim vodnim inspektorom, izašla je na lice mjesta i izvršila uviđaj te uzela uzorke vode zbog sumnje u počinjenje krivičnog djela onečišćenja okoliša", istakao je Fišek.
Uzorci vode će biti analizirani, nakon čega će nalazi, uz izvještaj biti dostavljeni Kantonalnom tužilaštvu ZDK-a, koje je već informirano o tom eko-incidentu. Nakon što budu poznati rezultati analize vode iz rijeke Bosne, “s većom će vjerovatnoćom biti poznat uzročnik onečišćenja rijeke Bosne”.
Ispust iz kojeg se onečišćena voda jutros ulijevala u rijeku Bosnu nalazi se neposredno uz industrijski kompleks kompanije “ArcelorMittal”, ali u policiji ne žele špekulirati o počiniocu ovog ekološkog incidenta dok ne prikupe sve relevantne podatke i informacije.