Vijest da Pentagon prati sumnjivi kineski balon za nadzor na nebu nad kontinentalnim Sjedinjenim Državama postavlja niz pitanja – među njima i pitanje šta bi on mogao tačno raditi.
Američki zvaničnici su rekli da je kineski balon, prvi put uočen iznad Montane u četvrtak, mogao potencijalno da špijunira "broj osjetljivih lokacija" i kažu da poduzimaju korake da "zaštite od prikupljanja stranih obavještajnih podataka".
Ali ono što je manje jasno je zašto bi kineski špijuni željeli koristiti balon, a ne satelit za prikupljanje informacija?
Ovo nije prvi put da je kineski balon uočen iznad SAD, ali izgleda da se ponaša drugačije od prethodnih, rekao je zvaničnik američke odbrane, piše CNN.
“Čini se da leti duže vrijeme, ovaj put, i uporniji je nego u prethodnim slučajevima. To bi bio jedan od razlikovnih faktora”, rekao je zvaničnik.
Zar špijuni sada ne koriste satelite?
Korištenje balona kao špijunskih platformi seže u rane dane Hladnog rata. Od tada su SAD koristile stotine njih da nadgledaju svoje protivnike, rekao je Peter Layton, saradnik na Griffith Asia Institute u Australiji i bivši oficir Kraljevskog australskog ratnog zrakoplovstva.
Ali s pojavom moderne satelitske tehnologije koja je omogućila prikupljanje obavještajnih podataka o preletu iz svemira, upotreba balona za nadzor je izašla iz mode.
Ili barem do sada.
Nedavni napredak u minijaturizaciji elektronike znači da se plutajuće obavještajne platforme možda vraćaju u moderne špijunske alate.
"Korisni tereti balona sada mogu biti manje teški i tako baloni mogu biti manji, jeftiniji i lakši za lansiranje" od satelita, rekao je Layton.
Blake Herzinger, stručnjak za indo-pacifičku odbrambenu politiku na American Enterprise Instituteu, rekao je da balone nije uvijek lako uočiti, uprkos njihovim malim brzinama.
"Oni su vrlo niskog signala i emisije niske do nule, tako da ih je teško pokupiti tradicionalnom tehnologijom osvještavanja situacije ili nadzora", rekao je Herzinger.
A baloni mogu učiniti neke stvari koje sateliti ne mogu.
"Svemirski bazirani sistemi su jednako dobri, ali su predvidljiviji u svojoj orbitalnoj dinamici", rekao je Layton.
„Prednost balona je u tome što se njima može upravljati pomoću kompjutera na brodu kako bi se iskoristile prednosti vjetra i što se mogu dizati i spuštati u ograničenom stepenu. To znači da mogu lutati u ograničenoj mjeri.
„Satelit ne može lutati i toliko ih je potrebno da bi se prešlo na područje od interesa kako bi se održao nadzor“, rekao je.
Kineski balon - šta je špijunirao?
Prema Laytonu, sumnjivi kineski balon vjerovatno prikuplja informacije o američkim komunikacionim sistemima i radarima.
“Neki od ovih sistema koriste ekstremno visoke frekvencije koje su kratkog dometa, mogu se apsorbirati u atmosferu i zbog pravog vida su vrlo usmjerene. Moguće je da bi balon mogao biti bolja platforma za sakupljanje za tako specifično tehničko prikupljanje od satelita”, rekao je.
Penzionisani pukovnik američkog ratnog zrakoplovstva Cedric Leighton, vojni analitičar CNN-a, ponovio je te misli.
"Mogli bi da prikupljaju obavještajne podatke o signalima, drugim riječima, gledaju u promet naših mobilnih telefona, naš radio saobraćaj", rekla je Leighton za Erin Burnett sa CNN-a.
Obavještajni podaci prikupljeni balonom mogli bi se prenositi u realnom vremenu putem satelitske veze natrag u Kinu, rekao je Layton.
Analitičari su također primijetili da su u Montani i obližnjim državama smješteni američki silosi za interkontinentalne balističke rakete i baze strateških bombardera.
Američki zvaničnici kažu da su poduzeli mjere kako bi osigurali da balon ne može prikupljati nikakve osjetljive podatke. Odlučili su da ga ne obaraju zbog opasnosti po živote i imovinu od pada.
A ako bi SAD mogle srušiti balon unutar svoje teritorije, a da ga ne unište, onda bi balon mogao otkriti neke svoje tajne, dodao je Layton.
Ali možda nema nikakvih tajni ili špijuniranja. Ovo bi mogla biti samo nesreća, s balonom koji je izletio s kursa ili kineskim operaterima koji su nekako izgubili kontrolu nad njim.
"Postoji barem neka mogućnost da je ovo bila greška i da je balon završio negdje gdje Peking nije očekivao", rekao je Herzinger.
Sa svoje strane, Kina kaže da istražuje stvari.
"Svjesni smo izvještaja o balonu i pokušavamo razumjeti okolnosti i provjeriti detalje situacije", rekao je u petak glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova. „Želio bih da naglasim da prije nego što postane jasno šta se dogodilo, bilo kakve namerne spekulacije ili raspucavanja ne bi pomogle u rešavanju ovog pitanja.”