Manchester City u centru je skandala koji bi mogao imati teške posljedice po aktuelnog prvaka Engleske u nogometu.
Sve se vraća u zimu 2018. godine. Kao što je engleska Premier liga objasnila u saopćenju, tada je počela istraga oko Manchester Cityja. No, slučaj seže praktično u cijelo prethodno desetljeće.
Manchester City pod optužbama
Mjesec ranije, u novembru 2018., njemački medij Der Spiegel objavio je dokumente vezane uz Football Leaks. Oni su optužili i Manchester City.
Njemački list je tvrdio da je većinski dioničar i vlasnik Manchester Cityja Sheikh Mansour (član kraljevske porodice Abu Dhabija i ujedno zamjenik premijera Ujedinjenih Arapskih Emirata) potajno povećavao prihode engleskog kluba kroz "napuhane poslove" sa sponzorima iz Emirata.
Kako je objasnio Der Spiegel, svi su sponzori bili blisko povezani s vladom Emirata.
Osim toga, Der Spiegel je objavio da se "čini da je holding kompanija koja stoji iza Manchester Cityja prekršila pravila. Plaćala je milionske naknade agentima igrača.
Također je orkestrirala tajne ugovore za potpisivanje igrača mlađih od dozvoljene granice ".
Kako izvještava The Athletic, Mansourova ideja bila je "spriječiti City da premaši limit Evropske nogometne federacije (UEFA) za finansijske gubitke dopuštene između 2012. i 2016. godine".
Osim sponzorstava, skriveni su i troškovi poput plaće tadašnjeg trenera, Italijana Roberta Mancinija, kao i isplate na marketinška prava igrača.
Reakcija Cityja tada je bila brza. Tvrdili su da su dokumenti "pribavljeni kriminalnim putem". Klub iz Manchestera je poricao da je djelovao nezakonito.
Tvrdili su da su "napadi dio namjernog pokušaja kaljanja ugleda Cityja",
Pitanje koje bi moglo biti ključno u cijeloj ovoj problematici je tajni ugovor Roberta Mancinija. Der Spiegel je otkrio da je italijanski trener primao uplate putem fiktivnog ugovora o radu kao konsultant kluba Al-Jazeera.
Ovaj ugovor značio je prihod od 1,9 miliona eura uz 1,6 miliona, koliko je imao kao osnovnu plaću kao trener Cityja. Mancini je, podsjetimo, u Cityju bio i trener našem Edinu Džeki.
Kako je objavio The Times, kompanija italijanskog trenera, Italy Internacional Services, izdavala je tromjesečne fakture Manchester Cityju koje je Abu Dhabi United Group plaćao treneru preko Al-Jazeere.
Spasio ih Arbitražni sud
No, ovo nikako nije bio prvi put da su "Građani" pod sumnjom. U februaru 2020. UEFA je kaznila klub s dvije godine zabrane učešća u evropskim takmičenjima zbog kršenja finansijskog fair-playa.
Zbog nepravilnosti u prihodima od sponzorstava dobili su i novčanu kaznu od 30 miliona eura. U osnovi je to bilo praćenje i presuda za ono što je Der Spiegel tvrdio dvije godine ranije.
UEFA Club Financial Watchdog proglasio je Manchester City krivim za lažno prikazivanje finansijskog stanja u iznosu od više od 200 miliona funti.
Istaknuta je i nesaradnju s evropskim nogometnim financijskim kontrolorima.
Slučaj je trajao nekoliko mjeseci. Potom je Evropski arbitražni sud u julu 2020. odlučio ukinuti sankcije i smanjiti kaznu na manje od 10 miliona eura. Čak je devet klubova Premier lige, uključujući Chelsea, Liverpool, Manchester United, Arsenal i Tottenham, tražilo od suda da ne "popusti".
"Ova odluka je katastrofa i sramota za nogomet", rekao je tadašnji trener Tottenhama Jose Mourinho.
"To nije dobro za sport", dodao je Jurgen Klopp, kormilar Liverpoola.
Sada je, kako objašnjava The Athletic, sve eksplodiralo zbog istrage Premier lige koja je započela 2019. godine. Kao i uvijek, sve je poteklo od prvih dokumenata iz Football Leaksa.