Prema međunarodnim istražiteljima, ruski diktator Vladimir Putin (70) imao je aktivnu ulogu u obaranju putničkog aviona MH17 Malaysia Airlinesa, prenosi BILD.
Postoje "jaki dokazi" da je Putin dao naredbu da se raketni odbrambeni sistem Buk premjesti u istočnu Ukrajinu. To proizlazi iz prisluškivanih telefonskih razgovora, objavio je u srijedu istražni tim u nizozemskom Haagu.
Putin: Nedovoljno za progon
No, njihovi dokazi nisu dovoljni za krivični progon ruskog diktatora.
"Dosegli smo svoje granice", rekli su istražitelji.
Čak 298 ljudi poginulo je kada je avion oboren iznad Ukrajine u julu 2014. godine.
Među žrtvama su 192 Nizozemca i četiri Nijemca.
Njihove ubice, Ruse Igora Girkina i Sergeja Dubinskog te Ukrajinca Leonida Harčenka, nizozemski je sud u novembru proglasio krivim u odsutnosti.
Osudio ih je na doživotni zatvor.
Sistem Buk nabavili su od 53. brigade ruske vojske u blizini Kurska. Organizirali su prijevoz preko granice. Krhotine su pale u blizini grada Tores u istočnoj Ukrajini, u krugu od 35 kilometara.
Muškarci su se odbili pojaviti na sudu u postupku koji je trajao od marta 2020. godine. Samo je četvrtooptuženog, Olega Pulatova, zastupao advokat i on je oslobođen.
U septembru 2016. istražitelji su održali konferenciju za novinare na kojoj su zaključili da je letjelica oborena projektilom 9M38 Buk.
Raketni sistem iz Rusije prebačen u Ukrajinu
Projektil je ispaljenim s terena pod kontrolom pobunjenika blizu Pervomajskog, grada 6 kilometara južno od Snižne u ukrajinskoj regiji Donjeck.
Također je utvrđeno da je raketni sistem Buk prevezen iz Rusije u Ukrajinu na dan nesreće. Zatim je vraćen u Rusiju nakon napada, s jednim projektilom manje nego što je stigao.
Nizozemski istražni tim (JIT) je rekao da je identificirao 100 osoba, svjedoka kao i osumnjičenika, koji su bili uključeni u kretanje sistema Buk. Ipak, nije bio identificiran jasan komandni lanac za utvrđivanje krivice.
Nizozemski glavni tužitelj rekao je da "dokazi moraju stajati pred sudom".
Tokom istrage, JIT je zabilježio i procijenio pet milijardi internetskih stranica, intervjuirao 200 svjedoka, prikupio pola miliona fotografija i videa te analizirao 150.000 presretnutih telefonskih poziva.
Prema glavnom tužitelju JIT-a Fredu Westerbekeu, krivična istraga temelji se na "ogromnoj količini dokaza". To uključuje iskaze živih svjedoka koji su vidjeli bacač Buk, podatke primarnog radara, originalne fotografije i video zapise.