Svijet

Vlasnik srušene zgrade u Turskoj gradio i u Budvi: Od stanova za bogataše poslije zemljotresa ostala gomila šuta

Rezidencija "Renesansa je do ponedeljka bila jedan od najekskluzivnijih objekata u centru Antakije, blok od 12 spratova koji se prostire na 10.500 kvadratnih metara. Imao je 249 stanova sa po dvije do pet spavaćih soba, bazen, sportske terene, recepcionere... U njemu je živelo oko 1.000 ljudi. Vjeruje se da je oko 800 njih ostalo pod ruševinama zemljotresa koji je već ostavio više od 24.000 mrtvih. Vlasnik srušene zgrade u Turskoj gradio je ovakvu zgradu i jednoj zemlji iz regiona.

Vlasnik srušene zgrade pobjegao?

Jedna od nestalih je Sevtap Кarabduloglu, profesorica porijeklom iz Vana, grada na jugoistoku Turske, piše španski "El Pais".

"Ona je veoma svjesno odabrala tu stambenu zgradu jer je znala šta je zemljotres. Ona je to pretrpjela u Vanu 2011. I morala je da živi mjesecima u kampu montažnih objekata. Dakle, kada je došla u Antakiju, nakon što je godinu dana živjela u domu za nastavnik. Veoma je pažljivo pretražila i odabrala Renesansu", objašnjava telefonom iz Istanbula njena prijateljica i bivša koleginica sa univerziteta Ece Iilmaz. Njen muž je u Antakiji kao volonter, pokušavajući da pomogne u spašavanju.

Oboje su napravili nalog na Telegramu gdje dijele informacije i traže pomoć. Kao i u drugim mjestima u provinciji Hataj, hitnim službama je trebalo više od jednog dana da stignu.

"Iako su prošli dani, i dalje ima živih ljudi. Čuju se glasovi iz ruševina, ali nema dovoljno opreme. Treba da stignemo do njih prije nego što prestanu da dišu", rekao je jedan član na Telegramu, a prenosi španski list.

Jedan od problema u spasavanju ljudi zarobljenih u Renesansi je to što se jedna od fasada srušila na postojeće ruševine. Pa je veoma teško pristupiti djelu gdje je fasada smrskala ostale spratove.

U teoriji, a prema finansijskom listu Dunija, stanovi Renesanse su izgrađeni na plutajućoj osnovi, koja bolje podnosi seizmičku aktivnost. I koristi se na kopnu sa malom nosivošću. Izgradnja je započeta 2012. godine, a završena je 2013. godine, tako da se zahtjevalo da se obuhvate sve antiseizmičke mjere propisane zakonom.

Nelegalno gradio

Upravo iz tog razloga, pored svojih sadržaja i lokacije, objekat je bio tipičan izbor među ljudima koji su došli u provinciju da rade nekoliko mjeseci ili godina. Obično učitelji, inženjeri ili čak fudbaleri.

Ganski vezista Кristijan Atsu, koji je igrao za Malagu i Čelsi, a sada nosi dres Hatajsporta, bio je jedan od rezidenata. I dalje se vodi kao nestao.

Turski biznismen Mehmet Jašar Džoškun, koji je vlasnik zgrade, uhapšen je juče u Istanbulu zbog sumnje da je nelegalno sagradio Renesansu. Džoškun je pokušao da pobjegne za Crnu Goru, javlja turska agencija Anadolija.

Hapšenje je izvršeno po nalogu kabineta glavnog javnog tužioca u istanbulskoj četvrti. Čoškun je u Crnu Goru putovao s manjom količinom novca koju je zaplijenila policija, navodi se u izvještaju. Još nije službeno objavljeno zbog čega je uhapšen.

Mediji prenose da uhapšeni Mehmet Jašar Džoškun i njegov brat Husein Jalčin Džoškun imaju razvijen građevinski biznis u Budvi. Oni su u crnogorskom gradu formirali kompaniju i pokrenuli milionske investicije.

Crnogorski portal Press došao je do informacije da je Džoškun jedan od vlasnika kompanije “Antis Montenegro”, koja je u Budvi sagradila četvorospratnu zgradu, sa prizemljem, suterenom i podrumom.

Interesantno je da se radi o zgradi koja praktično “visi na ivici” iznad Budve (Bečića).