S obzirom na to da su SAD na rubu nuklearnog rata s Rusijom i sumorna upozorenja o klimatskim promjenama, mnogi vjeruju da bi ovi događaji mogli dokrajčiti ljudsku rasu, piše Daily Mail. No, najveća prijetnja čovječanstvu i dalje su zoonoze, patogeni koji prelaze sa životinja na ljude, prema stručnjacima sa univerziteta Harvard i New York.
U uvodniku tvrde da je Amerika "u osnovi nepripremljena", unatoč tome što je pandemija koronavirusa tako svježa u glavama ljudi, kao i nedavni strahovi od ptičje gripe i epidemije virusa Marburg.
SAD jedan od najvećih uvoznika životinja
Afrika i Kina obično se smatraju mjestima koja će najvjerovatnije iznjedriti pandemiju, gdje su se pojavili ebola, Marburg, SARS i Covid.
Ali najnoviji izvještaj tvrdi da je SAD također jedna od zemalja s najvećim rizikom od izbijanja zoonoza s pandemijskim potencijalom. Razlog je što su jedan od najvećih svjetskih uvoznika živih životinja. SAD uvozi 200 miliona godišnje u vrijednosti od 3 milijarde dolara. Poređenja radi, u Kini se uvoz procjenjuje na 945 miliona dolara.
Postoje i "slijepe tačke" u američkim propisima. Ostavljaju otvorene mogućnosti za bolesti životinja da uđu u zemlju i neotkriveno se prošire na ljude, potencijalno izazivajući epidemiju.
U uvodniku su optužili SAD da je previše opsjednut vanjskim prijetnjama kao što su bioterorizam i curenje laboratorijskih podataka. I tome propušta pažljivo pratiti rizike u vlastitom dvorištu.
Pozvali su na reviziju regulatornih agencija, uključujući američko Ministarstvo poljoprivrede.
Sljedeća epidemija u Kini
Virusi mogu skakati između vrsta ako pronađu slične receptore na ćelijama nove vrste na koje se mogu vezati i izazvati infekciju.
To je poseban rizik za ljude s virusima koji mogu zaraziti druge sisare poput svinja. Njihove ćelije imaju vrlo slične receptore onima u ljudi.
Stručnjaci su već upozorili da bi se sljedeća epidemija zoonoza mogla dogoditi u Kini zbog. I to njezinih tržišta mokre hrane. Zatim tu su Ruanda i Brazil gdje urbanizacija i širenje poljoprivrede dovode ljude u kontakt s divljim životinjama od kojih bi prije bili odvojeni.
Ptičija gripa mogla bi mutirati i ubiti više od 50 posto ljudi koji je zaraze, strahuju stručnjaci.
Novo leglo opasnih virusa
Slučajevi ubojitog soja H5N1, koji su na rekordnim nivoima, već su skočili s ptica na lisice, vidre i kune.
Ali također upozoravaju da bi Teksas, jedan od vodećih svjetskih proizvođača mesa, također mogao biti leglo novih opasnih virusa.
Dr. Jennifer Nuzzo, stručnjakinja za javno zdravstvo na Univerzitetu Brown u Rhode Islandu, koja nije bila uključena u uvodnik, rekla je da velika gustoća mesnih životinja u državi koja se nalazi u lošim, nehigijenskim uvjetima povećava rizik od prelaska bolesti sa životinja na ljude.