Svijet

Rusi provode teror neviđen još od nacista: Otimaju ukrajinsku djecu i šalju ih na ‘zombifikaciju’

ukrajinsku djecu trake na očima

Otetu ukrajinsku djecu rusi šalju u zlokobne "kampove za preodgoj" u pokušaju da ih pretvore u "ruske zombije", navodi se u izvještaju organizacije Conflict observatory. Za djecu u kampovima kaže se da su podvrgnuta procesu "informacijskog zombiranja" kako bi ih se oslobodilo njihovog ukrajinskog naslijeđa i učinila "proruskim".

Organizacija s jednim ciljem

Prošle je godine istraživanje Suna otkrilo da je Putinova bliska saradnica Maria Lvova Belova bila na čelu organizacije koja je imala zadatak smjestiti otetu ukrajinsku djecu u ruske domove. Mnoga su djeca ostala siročad ili odvojena od svojih najmilijih zbog Putinove nemilosrdne invazije. To znači da je Belovin tim otmičara mogao slobodno uzimati nedužnu djecu.

Član organizacije, Into the Hands of Children, sada je povezan s neonacističkom grupom, dok je drugi sponzorirao zastrašujući prijedlog zakona protiv LGBTQ osoba, navodi se u izvještaju ukrajinske vojne stranice Molfar.

Grupa je uspjela nezakonito smjestiti djecu u usvojiteljske porodice u 57 ruskih regija. Oni koji pomažu Mariji u dovođenju djece u Rusiju daju im državljanstvo i nova imena kao dio bolesne sheme - zbog čega je maloljetnicima gotovo nemoguće ući u trag.

Vlada upravlja velikom sustavnom mrežom kampova unutar okupiranog Krima i Rusije kako bi smjestila i obradila djecu, navodi se u izvještaju. Identificirala je 43 objekta u Ukrajini i Rusiji u kojima se odvija "etničko čišćenje" - iako se strahuje da bi broj mogao biti puno veći. Prema stručnjacima iz laboratorija za humanitarna istraživanja Yalea, te stranice služe za "preodgoj" mladih iz ukrajinskih porodica da usvoje proruske stavove - dok su siročad namijenjena za deportaciju na rusku teritoriju.

U svakoj fazi, djeca su podvrgnuta "informacijskom zombificiranju" dok im se govori da su ih roditelji napustili i podmićeni slatkišima i gadgetima. Svako dijete ima ljekarski pregled prije nego što se otpremi u Rusiju. To je novi proces nakon što je otkriveno da su usvojiteljske porodice napustile djecu ako se utvrdi da su bolesna, navodi se u izvješću.

Za sada otkriveno četrnaest ljudi uključenih u otmice

Povjerenica za prava djece Maria Lvova Belova, koju je imenovao Putin, najupletenija je osoba u rusko deportiranje i posvajanje ukrajinske djece, saopćio je Univerzitet Yale. Ona je čak usvojila dijete, 15-godišnjeg dječaka po imenu Philip, iz Donbasa i sama je priznala na svom Telegram kanalu da je "čeznuo vratiti se u Ukrajinu", ali sada cijeni svoj "novi dom".

Četrnaest članova njene bande otmičara djece je otkriveno, a čini se da neki imaju jezive veze. Oleksiy Petrov, savjetnik povjerenika za prava djece, ima Skype adresu na kojoj se spominje ruska neonacistička skupina Wotanjugend, tvrde izvještaji. Prema istraživanju Bellingcata, organizaciju Wotanjugend njen je osnivač opisao kao "mini univerzitet za pristalice desničarske ideologije". Grupa također herojima opisuje bombaša iz Oklahome Timothyja McVeigha, koji je ubio 168 ljudi, i krajnje desnog terorista Andersa Brevika, koji je 2011. ubio 77 ljudi.

Još jedna članica, Nina Ostanina, predsjednica Odbora za porodicu, žene i djecu Ruske Federacije, stajala je iza nacrta zakona protiv LGBQT-a još u julu prošle godine. Susponzorirala je prijedlog zakona kojim bi se "zabranilo poricanje porodičnih vrijednosti" i promicanje "netradicionalne seksualne orijentacije". U intervjuu je izjavila da je “tradicionalna obitelj zajednica muškarca i žene, to su djeca, to je višegeneracijska obitelj”.

Razrađene uloge - od deportacije do državljanstva

Drugi član, Vladimir Khromov, viđen je kako diže palac dok pozira s djecom uz tri čečenska pristalica na uznemirujućoj slici.

Guverner Moskve Andrej Vorobjov također se smatra odgovornim za davanje ruskog državljanstva ukrajinskoj djeci, otkriva izvještaj. Blizak saveznik Sergeja Šojgua, Andrej je sankcioniran od strane EU u decembru zbog njegove uloge u invaziji na Ukrajinu.

Izvještaji iz okupiranih regija Ukrajine sugeriraju da su roditelji prisiljeni poslati svoju djecu u ruske logore - ne znajući kada će se vratiti. Jedna majka, kojoj je rečeno da će se njena kći vratiti nakon tri sedmice, rekla je za Sky News: "Tražimo od svih da vrate naše dijete… Ne znam kako će se sada osjećati. Niko nije znao da će je biti tako teško vratiti."

Uznemirene majke također su za Sunday Times ispričale kako su bile pod pritiskom da svoju djecu pošalju u ljetne kampove, a zatim su mjesecima izgubile kontakt s njima. Samohrana majka Tatiana Vlaiko iz Hersona rekla je da je bila prisiljena poslati svoju 11-godišnju kćer Lilyu u dvotjedni ljetni kamp na Krimu koji je anektirao Moskva u rujnu.

Šalju ih u kamp, a onda se gubi svaki trag

Mlada Lily govorila je o zabavnim aktivnostima, ali Tatjana se uznemirila kada je njezina kći spomenula da je sve na ruskom i da su djeca bila prisiljena pjevati rusku himnu svaki dan. Kasnije joj je rečeno da je Lily premještena u drugi kamp. I unatoč njezinim naporima da kontaktira učiteljicu svoje kćeri, nije mogla saznati gdje je kći je bila.

U sličnoj situaciji bila je LJudmila Motjačak, 44, koja je izgubila kontakt sa svojom kćeri Anastasijom, 15, nakon što je poslana na školski izlet u "zdravstveni kamp na Krimu". Mama je rekla da je tinejdžerka u suzama telefonom opisala užasne uvjete života u kampu.

Uz pomoć organizacije Spasimo Ukrajinu, Tatiana i Lyudmila su na kraju uspjele otputovati na Krim zajedno s drugim roditeljima i ponovno se susresti sa svojom djecom gotovo četiri mjeseca. Drugi nisu bili te sreće i još uvijek traže svoju djecu.

Jezivi krug zla

Logori povlače šokantne paralele s događajima tokom Drugog svjetskog rata kada je 200.000 poljske djece odvedeno u Njemačku u sklopu "programa germanizacije" Heinricha Himmlera. Djeca "arijevskog izgleda" koja su izgledala primjereno Nijemcima premještena su preko granice gdje su im dana nova imena u pokušaju da se iskorijeni poljsko stanovništvo.

Prema Ženevskoj konvenciji iz 1948., prisilno premještanje djece i promjena državljanstva ili građanskog statusa tog djeteta smatra se ratnim zločinom.

No čini se da Putin rado paradira sa svojim ratnim zločinima pod krinkom da Rusija spašava ukrajinsku djecu iz njihove ratom razorene zemlje i smješta ih u "sretne" porodice. Na godišnjicu ruske invazije, Kremlj je izveo djecu iz bombardirane regije Mariupol na pozornicu proruskog skupa u Moskvi. Djeca su zahvaljivala svojim otmičarima na stadionu Lužnjiki kao dio bolesne predstave kojom su htjeli uvjeriti svijet da su spašeni.

Jedna od mladih djevojaka, poznata kao Anna, okrenula se ruskom vojniku tijekom skupa i rekla: "Hvala ti striček Jura što si spasio mene, moju sestru i stotine hiljada djece u Mariupolju." Anna, zajedno sa svojom sestrom Karolinom i drugom djecom tada se okupljaju kako bi zagrlili "ujaka Yuru" u naizgled izrežiranom trenutku.

Izvješća iz Anninog rodnog grada pokazuju da je njezina majka, blogerica Olga Naumenko, ubijena od gelera eksplozije i da je za sobom ostavila troje djece, izvijestio je The Guardian.

Brojke dosežu i do 700.000

Od početka Putinovih nemilosrdnih invazija, hiljade civila je umrlo, dok su drugi bili prisilno mobilizirani u rusku vojsku. Službeni ruski izvori navode da je 300.000 djece prisilno odvedeno preko granice, dok ukrajinske vlasti strahuju da bi broj mogao biti čak 700.000. Ali Belova tvrdi da ih je od početka rata deportirano samo 2.000.

Hands of Children imaju zadatak pronaći “djecu siročad” ili djecu “čiji su roditelji lišeni roditeljskih prava” prije nego što budu odvedena u centre za deportaciju. Ruske porodice koje žele primiti djecu moraju učestvovati u obuci koja se bavi "zamršenošću ideološkog odgoja ukrajinske djece". Istovremeno se djetetovo prezime i ime mijenjaju kako bi odgovarali prezimenu njihove ruske porodice, što im otežava ulazak u trag, prema drugoj sličnoj studiji.

U septembru prošle godine, u sklopu Sun Investigation, razgovarali smo s bakom Tatyanom Tolstokorovom nakon što je njezina unuka nestala tokom ruskog granatiranja. Porodični stan raznesen je u komadiće. Ali kada Tatyana, 55, nije uspjela pronaći ostatke svojih najmilijih u ruševinama u Mariupolju - to je pokrenulo užasavajuća pitanja.

Mjesecima ih tražila

Baka je provela mjesece tražeći Pavela, Olgu i Nastju u nadi da će ih naći neozlijeđene, ali bila je zapanjena kada se snimak mlade Ukrajinke pojavio na internetu. Prikazivala je djecu bez roditelja kako se upoznaju sa svojim novim usvojiteljima u Rusiji, ali djevojka u ljubičastoj haljini s volanima zapela joj je za oko - bila je sigurna da je to Nastja.

Snimak je Tatjani dala tračak nade da je preživjela granatiranje, ali sada će se morati suprotstaviti ruskim vlastima kako bi dokazala pravi identitet mlade djevojke. Sun je razgovarao s Marinom Ljupovetskom, voditeljicom Službe za nestalu djecu u Kijevu, za NGO Magnolia - organizaciju koja nudi telefonsku liniju za nestalu djecu i informacije.

Ona smatra da su brojke daleko šokantnije i da bi moglo biti teško doći do tačnih brojki zbog nedostatka informacija s okupiranih područja. Rekla je: “Imamo online kanale gdje nam građani mogu pisati, ali to je za njih vrlo teško i vrlo opasno. "Dakle, mislim da je situacija koja najviše zabrinjava okupirana područja, nemamo pristup informacijama."

Marina kaže da je dobrotvorna udruga nedavno razgovarala s učiteljem u Mariupolu koji je rekao da su ruske snage otkrile grupu djece bez roditelja u skloništu i ukrcale ih u autobus. Rekla je:

“Kada su Rusi saznali da su djeca bez roditelja, došli su s autobusom i svu tu djecu negdje odvezli. “Nema podataka gdje, ali su odveli svu tu djecu koja su se skrivala pod zemljom i njihova sudbina je nepoznata.”