Neke promjene na tijelu ili u organizmu nisu razloga za paniku. Jednostavno su signal da vam nedostaje vitamina i minerala.
Nedostatak vitamina C
Ukoliko vam se na nogama ili nekom drugom dijelu tijela pojavi velika modrica, a niste se jako udarili, moguće je da u organizmu nemate dovoljnu količinu vitamina C. Naime, taj vitamin pomaže u stvaranju kolagena, koji je pak ključan za stvaranje krvnih žila. Često dobivanje modrica zna ukazivati na oslabljene kapilare.
Naprimjer, stres i pušenje smanjuju nivo vitamina C u tijelu pa je važno unositi ga dovoljno prehranom.
Nedostatak vitamina B12
U tom slučaju je moguće pojavljivanje lezija nalik na ulkus u ustima ili pukotina sa strane usana.
„Viđam ljude kojima nedostaje taj vitamin. U tom slučaju u prehranu uvrstite više peradi, nemasno crveno meso i jaja. Ukoliko ste vegetarijanac, to će biti malo veći problem, ali moguće je pomoću namirnica kao što su mlijeko neživotinjskog porijekla (npr. od badema, riže, soje, kokosa...), žitarice i prehrambeni kvasac“, pojašnjava Olivia Wagner, registrirana dijetetičarka iz SAD-a.
Nedostatak masne kiseline
Primijetite li da vam se koža peruta nakon češanja po glavi, nemojte odmah pomisliti da imate perut. Naime, to se zna događati i kada kroz prehranu ne unosite dovoljno zdravih masnih kiselina u tijelo.
„Esencijalne masne kiseline, poput omega-3, su lubrikant za naše tijelo. Bez toga ćete se osušiti. Pazite da pojedete barem dva riblja obroka semično kako biste dobili dovoljno omega-3. Druge masne kiseline, poput alfa-linolenske kiseline (ALA), također su važne. Naći ćete ih u orasima i lanenim sjemenkama“, objašnjava Staci Small, registrirana dijetetičarka iz SAD-a specijalizirana za medicinsku prehranu.
Nedostatak vitamina B grupe
Biotin, jedan od vitamina B grupe važan je za zdravu i jaku kosu, ali važna je i folna kiselina (vitamin B9). Njen nedostatak uzrokuje tanke i lomljive vlasi, kaže Staci Small i savjetuje povećati unos žitarica, jesti više sirovog špinata, koji je odličan izvor folne kiseline, te češće pojesti pokoju šparogu.
Nedostatak bakra
Ako vam kosa izgleda neuobičajeno prosijedo u zadnje vrijeme, provjerite unosite li dovoljno bakra u organizam.
„Bakar ima ulogu u proizvodnji melanina, što kosi daje njezinu boju. Razmislite o testiranju razine bakra u tijelu ukoliko vam kosa postane prebrzo sijeda ili se to dogodi iznenađujuće rano, recimo u 20-im godinama iako u porodici nema takvih slučajeva“, kaže Olivia Wagner. Dodaje da su dobar izvor bakra konzervirane školjke, kamenice i gljive.
Nedostatak cinka i vitamina A
Ukoliko vam ruke nisu glatke već na njima imate male crvenkaste izbočine, moguće je da vam u prehrani nedostaje cinka i vitamina A. Radi se o keratozi pilaris (tzv. pureća koža) koja zahvaća stražnju stranu ruku.
„Mnogi pacijenti imaju te male crvene kvrge koje ne svrbe. U takvim slučajevima uvijek provjeravam nivo cinka i vitamina A“, kaže Small.
Napominje da cinka ima u peradi, hummusu, sjemenkama bundeve. Dinja, između ostalog,sadrži dva snažna antioksidansa, a to su vitamin A i vitamin C - i jedan i drugi su zaslužni za stvaranje kolagena koji obnavlja oštećeno tkivo, usporava proces starenja kože i daje joj lijep, svjež izgled.
Nedostatak vitamina D
Biti umoran cijelo vrijeme, unatoč dovoljnoj količini sna, može biti znak da je razina vitamina D u tijelu hronično niska.
„Nakon što ljudi počnu unositi više vitamina D, fantastično je čuti kako ponavljaju da imaju puno više energije“, kaže Small.
Želite li tijelu osigurati dovoljno ovog vitamina, posegnite za mliječnim proizvodima, poput mlijeka i jogurta ili mlijekom koje nije životinjskog porijekla, kao što su od badema ili soje. Također, jedite više srdelica, prenosi Reader's Digest.
Nedostatak magnezija ili kalcija
Magnezij i kalcij igraju važnu ulogu u kontrakciji mišića. Neravnoteža kalcija, magnezija i kalija igra veliku ulogu u pojavi ili izostanku grčeva. Svaki od ovih elektrolita pomaže u održavanju ravnoteže tekućine u krvi i mišićima.
Odličan izvor magnezija su sjemenke od bundeve, banane i avokado. Dovoljno kalcija dobit ćete iz mliječnih proizvoda, suhih marelica i smokvi, a ima ga i u kelju, soji...
Nedostatak magnezija i vlakna
Preporučena prosječna dnevna količina vlakana za muškarce je 38 grama, a za žene 25. Kada ne jedemo dovoljno vlakana, često zna doći do zatvora. Cjelovite žitarice su odličan izvor i svakako ih uvrstite u prehranu. Također, zatvor može uzrokovati i manjak magnezija u tijelu pa se pobrinite da ga unosite dovoljno.