Nauka

Na Suncu se pojavila divovska šupljina. Čeka li nas još jedan nebeski spektakl?

Na Suncu divovska šupljina

Na površini Sunca pojavila se divovska šupljina koja će do petka prema Zemlji poslati impresivan solarni vjetar, piše Business Insider. Ovo je druga otkrivena koronalna šupljina u posljednjih nekoliko dana - dok ova ima dvadeset puta veći promjer od Zemlje, prijašnja je imala trideset. Prva se počela odmicati od nas, a na mjestu njezinog nastanka pojavila se druga. Koronalne šupljine oslobađaju solarne vjetrove u svemir. Iako nam na površini oni ne mogu ništa, dovoljno jaki izboji mogu poremetiti telekomunikaciju, oštetiti satelite u orbiti ili ugroziti astronaute na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Pojava pjega

Vjetrovi koje će izbaciti najnovija šupljina neće nam napraviti ništa, no naučnici se nadaju da će, kad dođu u atmosferu, na nekim dijelovima neba stvoriti prekrasne aurore. Koronalne šupljine su vrlo česta pojava na Suncu, no najčešće se pojavljuju u blizini njegovih polova, a posljednje dvije pojavile su se na ekvatoru.

Pojava ovih pjega nije ništa izvanredno. Sunce se trenutno nalazi u usponu jedanaestogodišnje aktivnosti, što znači da će se ovakve rupe češće pojavljivati. Mathew Owens, profesor astrofizike na Univerzitetu Reading, rekao je da 'položaj ove rupe na području ekvatora znači da ćemo na Zemlji idućih dana sigurno zabilježiti aktivnost solarnog vjetra'.

Koronalne šupljine mogu izbaciti solarne vjetrove čija brzina lako može doseći više od 800 kilometara u sekundi. Oblik ove koronalne šupljine nije ništa posebno, no njezin položaj jest, objasnio je Daniel Verscharen, pomoćni profesor svemirske i klimatske fizike na Univerzitetu u Londonu.

Goleme erupcije

'Očekujem da će brzi vjetar ispušten kroz koronalnu rupu do Zemlje doći negdje između petka i subote', rekao je. 'Aurore koje ćemo vidjeti na nekim dijelovima Zemlje bit će blistave, no ne kao one koje smo vidjeli prošlog tjedna', dodao je. Dok ovi vjetrovi udaraju u našu nabijenu atmosferu, aurore mogu učiniti blistavijima, no nemojte misliti da će biti svugdje vidljive.

Zadnjih nekoliko koronalnih izbačaja mase - golemih erupcija plazme koja izbija u svemir - dogodilo se dok je šupljina bila okrenuta prema Zemlji, što je stvorilo veliku geomagnetsku oluju te je pojačan efekt polarnog svjetla. U slučaju ove koronalne šupljine mala je vjerojatnost da ćemo vidjeti isto kao i prošli put, što je, s jedne strane, loša vijest za fanove aurora, ali dobra vijest za satelite, infrastrukturu i radiokomunikaciju.