Američka vlada ove će sedmice nastojati okupiti saveznike kako bi pojačala ekonomski pritisak na Rusiju zbog njene invazije na Ukrajinu i osnažila podršku Kijevu. Trebao bi to danas objaviti visoki zvaničnik američkog ministarstva finansija.
Podsekretar ministarstva finansija Jay Shambaugh naglasit će nepokolebljivu predanost Sjedinjenih Američkih Država Ukrajini u govoru u Brookings institutu.
Okupljanje u Washingtonu
I globalni finansijski zvaničnici se okupljaju u Washingtonu na proljetnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, sudeći po prema detaljima iz njegovog govora do kojih je došao Reuters.
Shambaugh je u februaru putovao u Kijev s ministricom finansija Janet Yellen. Rekao je da se trenutni inflatorni pritisci ne mogu odvojiti od rata i njegovih ekonomskih posljedica.
"SAD udvostručuju napore da okupe našu globalnu koaliciju saveznika na proljetnim sastancima. To znači ojačati ekonomsku pomoć za ukrajinsku vladu i narod, i nastaviti uskraćivati Putinu prihode i vojnu opremu koja mu je potrebna za nastavak njegovog nezakonitog rata", izjavio je on u pripremljenom govoru.
Shambaugh je istaknuo da su SAD pružile gotovo 50 milijardi dolara pomoći. To uključuje više od 23 milijarde dolara budžetske podrške Ukrajini tokom prošle godine.
Ističu da će nastaviti stajati uz ratom razorenu zemlju "koliko god bude potrebno".
Shambaugh je istaknuo četverogodišnji program MMF-a od 15,6 milijardi dolara koji je Ukrajini odobren 31. marta kao još jedan ključni oblik podrške. To je način da se pomognu napori Ukrajine da ojača dobro upravljanje.
Niz donatora
"Gledajući unaprijed, Ukrajina će trebati podršku širokog niza donatora dok se oporavlja i obnavlja.
Kao međunarodna zajednica, možemo se udružiti oko ispunjavanja najhitnijih i najkonkretnijih potreba. To su područja s velikim utjecajem koja mogu pomoći Ukrajini da ponovno pokrene svoju 2konomiju i vrati kućama raseljene Ukrajince koliko to uslovi dopuštaju", rekao je on.
Ministarstvo finansija također se ponovo usredotočilo na provedbu sankcija s ciljem uskraćivanja Putinu "prihoda, tehnologije i inputa koji su mu potrebni za podsticanje te nelegalne invazije".
Shambaugh je rekao da su zapadne sankcije, embargo i ograničenje cijena ruske nafte doveli do rekordnog deficita Moskve, dok su njeni prihodi od nafte i plina opali za skoro polovinu u odnosu na prethodnu godinu.