Svijet

Optuženi za curenje američkih tajnih dokumenta ostaje iza rešetaka

Američko ministarstvo pravosuđa je na sudu zatražilo da Jack Teixeira ostane u pritvoru do suđenja.

Savezni sudac za prekršaje u Bostonu naredio mu je ostanak iza rešetaka barem do saslušanja o određivanju pritvora zakazanog za sljedeću srijedu.

Teixeira je govorio samo dva puta tokom kratkog postupka. Odgovorio je "da" na pitanje razumije li svoje pravo na šutnju i potvrdivši da je ispunio finansijsku izjavu.

Optuženi ostaje u proitvoru

Protiv njega se vodi slučaj pod optužbom za neovlašteno iznošenje i zadržavanje tajnih dokumenata i materijala.

Teixeiru su jučer uhapsili do zuba naoružani agenti nakon sedmodnevne kriminalističke istrage o curenju vrlo osjetljivih državnih dokumenata. Teixeira je ove spise objavljivao na internetu.

Američka istražna agecija, FBI, koristila je podatke o naplati za chat platformu Discord kako bi identificirala Teixeiru kao osumnjičenika u slučaju curenja informacija.

Tajni dokumenti sežu od položaja ukrajinske vojske u ratu s Rusijom do okolnosti u kojima bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao upotrijebiti nuklearno oružje.

Dokumenti koji su procurili pokazuju da su Sjedinjene Američke Države špijunirale saveznike, ali to nije veliki šok, sugerira analitičar, prenoosi Sky News.

Vrlo osjetljivi dokumenti Pentagona koji su procurili i nedavno objavljeni na internetu otkrivaju razmjere američkog špijuniranja vlastitih saveznika.

U otkrića je uključeno i navodno špijuniranje Južne Koreje. Kaže se da su tim putem prikupljani detalji privatnih razgovora između viših zvanilčnika Južne Koreje o Ukrajini.

Ipak, vojni analitičar Sean Bell ukazuje da vijest da su SAD špijunirale saveznike nije nužno šok.

"Mi kao nacija i hrpa drugih stalno špijuniramo jedni druge", rekao je za Sky News.

Bell kaže da Kina ima oko 700 satelita, od kojih je polovica vojnih.

Svi se špijuniraju

"Postoji oko 50 ili 60 prolaza dnevno iznad Ujedinjenog Kraljevstva. Oni slušaju, gledaju, detektiraju što se događa."

Kaže da je Južna Koreja "zanimljiva priča". Sugerira da su SAD vršile pritisak na ovu azijsku zemlju da isporuči oružje Ukrajini.

"Južna Koreja je bila stvarno zabrinuta da bi to oružje moglo biti vidljivo Rusiji. Stoga bi moglo prisiliti Rusiju da pomogne Sjevernoj Koreji. Dakle, postoje implikacije za to", objašnjava Bell.

Ali sve u svemu, "surova stvarnost je da sve nacije špijuniraju", dodaje on.

"Pomaže u donošenju odluka. Činimo to protiv naših neprijatelja i naših prijatelja. Ova su otkrića neugodna, ali malo je vjerovatno da će imati dugoročne implikacije", rekao je Bell.