Francuski ministar privrede Bruno Le Maire dobio je novu priliku započeti vatrenu svađu s Washingtonom s obzirom na to da će se na njegovom stolu naći osjetljiv slučaj provjere američkog ulaganja, piše POLITICO.
Naime, Francuzi pošto poto žele spriječiti da dobavljač dijelova za francuske nuklearne podmornice Segault padne u američke ruke baš u trenutku novih napetosti između Pariza i Washingtona.
Glavni razlog napetosti
Glavni razlog tih napetosti: Zakon o smanjenju inflaciju, protekcionistički američki zakon težak 369 milijardi dolara zelenih subvencija i poreznih olakšica koje su Pariz i Bruxelles već osudili.
Zbog njega je i francuski predsjednik Emmanuel Macron već specijalno putovao u glavni grad Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Jutarnji list.
Stav Evropske unije je da se tim potezom krše pravila globalne trgovine.
Dvije su zemlje posljednjih godina značajno pogoršale odnose. Podsjetimo, administracija predsjednika SAD Joea Bidena razbjesnila je Pariz još 2021. godine, otimanjem ugovora o podmornicama, teškog više milijardi eura, a kojeg je Macron prethodno potpisao s Australijom.
Macron je zadnjih mjeseci pojačao napetosti tvrdeći i da Evropa ne bi smjela slijediti američki put kada je u pitanju politika prema Kini.
Spomenuti Le Maire također je bio posebno oštar prema SAD. Optužuje Washington da koristi ruski rat u Ukrajini za uspostavu "ekonomske dominacije."
A sada se američko preuzimanje male francuske kompanije s manje od 100 zaposlenih, koja je do prije nekoliko sedmica bila praktično nepoznata većini Francuza, pretvara u test ambicija francuske industrijske suverenosti.
Stiže američki div
Sadašnjeg vlasnika Segaulta, kanadsku grupu industrijskih ventila Velan, kupuje američki div za industrijske mašoine Flowserve, na temelju ugovora o preuzimanju objavljenom ranije ove godine.
Segault, inače, isporučuje komponente za podmornice na nuklearni pogon koje gradi francuski državni brodograditelj Naval Group. Također proizvodi industrijske ventile koji se koriste na vodećem francuskom nosaču avipna Charles de Gaulle.
Ako se dogovor provede, Segault će biti pod američkom kontrolom. A Washington bi tada imao pristup strateškoj francuskoj tehnologiji.
Zbog toga je preuzimanje Segaulta postalo je vruća politička tema posljednjih sedmica. Francuski zastupnici s desnice pozivaju Le Mairea da hitno blokira američkog kupca.
Potraga za domaćom kupcem
Vlada se, naime, bacila u hitnu potragu za francuskim kupcem. Konačnu će riječ, kažu, imati francusko ministarstvo privrede.
Prema francuskom zakonu, ministarstvo privrede mora biti obaviješteno o preuzimanju firmi u strateškim sektorima kako bi dalo zeleno svjetlo ili stavilo veto na poslove.
U prošlosti Le Maire nije oklijevao koristiti svoje pravo veta za politički osjetljive slučajeve, pretvarajući slučajeve provjere ulaganja u političke bitke.
U pokušaju da se predstavi kao branitelj francuskih industrijskih dragulja, Le Maire je 2019., tokom svog prvog mandata, proširio ovlasti za provjeru ulaganja.
Slučaj Segault također se vidi kao prilika za Pariz da pokaže svoje mišiće. Odluči li Francuska staviti veto na sporazum, Segault bi mogao biti izdvojen iz Flowserveove akvizicije Velana.
Međutim, nije jasno bi li američki kupac i dalje bio zainteresiran za kupovinu Velana bez Segaulta. Le Maireova potraga za francuskim kupcem mogla bi biti teška misija.