Tehnologija

WhatsApp bi mogao nestati iz Britanije zbog problema s privatnošću

WhatsApp na telefonu crna podloga

WhatsApp bi mogao nestati iz Ujedinjenog Kraljevstva zbog problema s privatnošću, rekli su ministri.

U centru pažnje je zakon o online sigurnosti. To je opsežan zakon koji će dotaknuti gotovo svaki aspekt online života u Britaniji.

Četiri godine u izradi

Više od četiri godine u izradi, s osam državnih sekretara i pet britanskih premijera uključenih u njegovu izradu, zakon, koji napreduje kroz Dom lordova, ima više od 250 stranica.

Samo se sadržaj prostire na 10 stranica.

Prijedlog zakona daje Ofcomu ovlast da nametne zahtjeve društvenim mrežama za korištenje tehnologije za borbu protiv terorizma ili sadržaja seksualnog zlostavljanja djece, uz novčane kazne do 10% globalnog prometa za one usluge koje se ne pridržavaju.

Kompanije moraju poduzeti "najbolje napore" za razvoj ili nabavu tehnologije kako bi se pridržavale obavijesti.

Ali, za aplikacije za razmjenu poruka koje svoje korisničke podatke osiguravaju "end-to-end enkripcijom" (E2EE), tehnološki je nemoguće čitati korisničke poruke bez temeljnog kršenja obećanja korisnicima.

To je, kažu, korak koji neće učiniti.

“Zakon ne pruža eksplicitnu zaštitu za enkripciju,” objavila je koalicija pružatelja usluga, uključujući tržišne lidere WhatsApp i Signal, u otvorenom pismu prošlog mjeseca.

“Ako se provede kako je napisano, mogao bi dati Ofcomu moć da pokuša nametnuti proaktivno skeniranje privatne poruke na end-to-end šifriranim komunikacijskim uslugama, poništavajući svrhu end-to-end enkripcije kao rezultat i ugrožavajući privatnost svih korisnika.”

Kad bi došlo do pritiska, kažu, odlučili bi zaštititi sigurnost svojih korisnika izvan Velike Britanije.

Smanjiti sigurnost

"Devedeset osam posto naših korisnika je izvan Ujedinjenog Kraljevstva", rekao je šef WhatsAppa, Will Cathcart, za Guardian u martu.

“Oni ne žele da smanjimo sigurnost proizvoda. Jednostavno, za nas bi bio čudan izbor da smanjimo sigurnost proizvoda na način koji bi utjecao na tih 98% korisnika. ”

Zakonodavci su pozvali vladu da zabrinutost shvati ozbiljno:

“Oni imaju sistem koji radi za milijarde ljudi širom svijeta. Relativno malo tržište kao što je UK nije nešto zbog čega bi ugrozili svoje milijarde korisnika širom svijeta.”

Glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova rekao je:

“Podržavamo jaku enkripciju, ali to ne može ići po cijenu javne sigurnosti. Tehnološke kompanije imaju moralnu dužnost osigurati da ne zasljepljuju sebe i organe za provođenje zakona prema neviđenim razinama seksualnog zlostavljanja djece na svojim platformama.

"Namjerna dvosmislenost"

Nacrt zakona o online sigurnosti ni na koji način ne predstavlja zabranu end-to-end enkripcije, niti će zahtijevati usluge za slabljenje enkripcije".

Richard Allan, koji je do 2019. radio kao Metin šef politike, opisao je vladin pristup kao "namjernu dvosmislenost":

“Paze reći da nemaju namjeru zabraniti end-to-end enkripciju. Ali, u isto vrijeme odbijaju potvrditi da to ne mogu učiniti prema novim ovlastima u prijedlogu zakona.

Ovo stvara kokošinjac s visokim ulozima, u kojem vlada misli da će im kompanije dati više ako im prijete drastičnim tehničkim naredbama. Vlada se nada da će firme prve trepnuti i dati im ono što žele.”