Region

New York Times iznio brutalnu istinu o padu Đukanovića: Kako je Sky preokrenuo Crnu Goru

Kada su policijske snage u zapadnoj Evropi probile ‌‌enkriptiranu telefonsku aplikaciju popularnu među trgovcima narkoticima, poruke koje su dešifrirali iz balkanske države Crna Gora pružile su šokantne dokaze o državi zarobljenoj kriminalom.

Crnogorski policajac razgovarao je o isporukama kokaina s ozloglašenim kriminalnim bossom, a sin čelnika Vrhovnog suda zemlje ponudio se krivotvoriti presude i pomoći u švercu. Drugi policijski službenik poslao je fotografije vođi organizirane kriminalne grupe kako bi pokazao kako je njegova policijska jedinica zlostavljala članove rivalske kriminalne grupe. Jednoj je žrtvi pištolj bio zabijen u grlo, piše New York Times.

Crna Gora i kriminalci

Poruke, koje su podijeljene tužiteljima u Crnoj Gori 2021., ali su na njih djelovali tek prošle godine, pomogle su ubrzanju pada Mila Đukanovića (61), izabranog čelnika u Evrope s najdužim stažem do poraza na predsjedničkim izborima u aprilu. Godinama su kružile glasine o dosluhu Đukanovića s kriminalcima, što je on uvijek negirao.

Politička pomrčina

“Bilo je evidentno da su institucije zarobljene korupcijom i organiziranim kriminalom,” rekao je Đukanovićev nasljednik, Jakov Milatović, 36, u intervjuu prošlog mjeseca, prvog dana na poslu kao predsjednik u Podgorici. Crna Gora je s njim dobila novog predsjednika.

‌Novi čelnik, bivši ekonomista Evropske banke za obnovu i razvoj školovan na Oxfordu, rekao je da je došlo vrijeme da se prestane sa slijeganjem ramenima kao odgovor na‌ “raširenu percepciju da je cijeli sistem korumpiran”.

"Sve je krenulo s vrha - i taj vrh je politički poražen", rekao je ‌predsjednik Milatović‌, obećavajući čišćenje pravosuđa i policije, imenovanje novog guvernera centralne banke i okončanje, kako je rekao, "države koju su zarobili kriminalci".

Jakov Milatović

Koliko daleko on može ići ovisi velikim dijelom o tome hoće li parlamentarni izbori 11. juna potvrditi političku pomrčinu g. Đukanovića. Taj je proces započeo prije tri godine kada je njegova prethodno nepobjediva vladajuća stranka izgubila kontrolu nad parlamentom - i ovlast da imenuje ministre odgovorne za provođenje zakona.

Privatno, evropske diplomate dugo su se žalile na trulež u Crnoj Gori, ali su rekli da ‌malo mogu učiniti‌. To je djelomično zato što su Sjedinjene Države bile fokusirane na to da se zemlja pridruži NATO-u‌ nasuprot protivljenju proruskih neprijatelja Đukanovića, i nisu imale nikakav interes za ljuljanjem čamca. Crna Gora, s visokim planinama, prekrasnim plažama i samo 625.000 ljudi, nalazi se na posljednjem dijelu mediteranske obale koja još nije u savezu.

Također je bilo malo čvrstih dokaza o tajnom dosluhu s kriminalcima, barem dok se policija nije infiltrirala u aplikaciju za razmjenu poruka Sky.

Na dešifrirane poruke poslane tužiteljima u Podgorici postupilo se tek prošle godine kada su procurile u lokalne medije i dovele do vala hapšenja ljudi koji su se nalazili u porukama, a svi su imenovani tokom dugogodišnje vladavine Đukanovića.

Hapšenja s vrha

Među njima su i dugogodišnja čelnica Vrhovnog suda Vesna Medenica, njen sin Miloš, državni tužilac i nekoliko policajaca, među kojima je još jedan česti korisnik Sky aplikacije, Petar Lazović, sin bivšeg šefa za borbu protiv organiziranog kriminala.

“Konačno imamo dokaz za ono što smo svi pretpostavljali da se događa”, rekao je Željko Ivanović, izvršni direktor vodeće nezavisne medijske grupe u zemlji za Vijesti. ‌“Trebali bismo izgraditi spomenik Sky aplikaciji.”

‌Da su crnogorski kriminalci, neki od njih basnoslovno bogati zahvaljujući trgovini kokainom i švercu cigareta u Evropu kako bi zaobišli uvozne carine, potčinili dijelove policije i pravosuđa bila je javna tajna dugi niz godina, ali “bili su nedodirljivi”, kaže premijeri Crne Gore ster, Dritan Abazović.

“Narko karteli i krijumčari cigareta napravili su mrežu koja je finansirala političke stranke, političke stranke su dobile vlast, a kriminalci su se osjećali ugodno”, rekao je. "Ali nakon nedavnih promjena sve se sada ruši".

Sky je razotkrio mnogo toga

Đukanović dugo niječe da ima veze s organiziranim kriminalom, odbacujući takve optužbe kao rad svojih političkih neprijatelja i dezinformacije koje su proizvele Srbija i Rusija, koje su obje željele da on ode zbog njegove podrške NATO-u, kojemu je Crna Gora pristupila 2017. Milatović, novi predsjednik, također je veliki pristaša NATO-a, iako neki od njegovih pristalica nisu.

Osim sankcioniranja hapšenja, Vlada na čelu s Abazovićem također je ciljala na poslovanje saradnika Đukanovića, uskraćujući prihode državnim firmama.

Međutim, ono što zagovornici razlaza Crne Gore s Đukanovićem vide kao isušivanje močvare, bivši predsjednik i njegovi pristalice vide drugačije. Oni umjesto toga vide pobjedu Srbije i Rusije i‌ ‌politički vođenu ponovnu podjelu plijena.

Zdravko Begović, predsjednik Advokatske komore Crne Gore i branitelj uhapšene bivše predsjednice Vrhovnog suda, Medenice, rekao je da se njegova klijentica okrivljuje za grijehe njenog sina, koji je možda obećao mafijašima da bi mogao prevrnuti vagu pravde u njihovu korist preko svoje majke.

“Ali nema dokaza da je ikada razgovarala s tim ljudima ili da im je uzela novac”, rekao je Begović. Majka, za razliku od sina, kokainskog ovisnika, dodao je, nikada nije koristila aplikaciju Sky.

Milatović, novi predsjednik, odbio je reći bi li volio da njegov prethodnik bude procesuiran, rekavši samo da Đukanović, kao bivši predsjednik, “može imati ured, auto i plaću, ali nema imunitet .” Đukanović je demantirao glasine da se planira preseliti u Dubai, rekavši na oproštajnoj konferenciji za novinare da nije učinio ništa loše i da će ostati u Crnoj Gori.

Italijanski tužitelji koji istražuju mafiju optužili su Đukanovića za šverc cigaretama prije gotovo 20 godina, ali su odustali od planova da ga krivično gone nakon što je 2006. doveo Crnu Goru do neovisnosti od Srbije, potez koji mu je dao imunitet jer ga je učinio vođom suverena država.

‌2016. Jelena Jovanović, novinarka lista Vijesti, dobila je potencijalno eksplozivnu dojavu od šefa organizirane kriminalne grupe koji joj je, ljut zbog pokušaja suparničke kriminalne grupe da digne u zrak njegovog brata, dao popis policajaca za koje je rekao da su bili na platnom popisu potencijalnih ubica njegova brata.

Skrivanje dokaza

Jovanović, koju ‌kad god izađe van‌i čuvaju zaštitari zbog prijetnji smrću, napisala je o popisu ne navodeći imena. Ali ona je to prijavila državnom tužitelju, Milivoju Katniću, dugogodišnjem Đukanovićevom savezniku, i specijalnoj tužiteljici Stojanki Radović, koja je vodila kasniju istragu.

Tužitelji, rekla je, nisu učinili ništa.

“Mogli su sve ovo zaustaviti prije mnogo godina, ali nisu htjeli”, rekla je. “Zaštita kriminalaca bila je državni projekt.”

Otprilike je bila ista priča, prema Abazoviću, vršitelju dužnosti premijera, kada je Europol 2021. isporučio prvu pošiljku dešifriranih Sky telefonskih poruka Crnoj Gori. Tužiteljstvo, koje još uvijek vode saveznici Đukanovića, rekao je, zakopalo je transkripte, insistirajući na tome da se nema šta istraživati. Tužitelj odgovoran za tu odluku uhapšen je u decembru.

Skrivanje dokaza postalo je nemoguće nakon što je portal Libertas, koji finansira Ambasada SAD u Crnoj Gori, otkrio dio informacija Europola i prošle godine počeo objavljivati dešifrirane poruke.

Lazović, sin šefa za borbu protiv organiziranog kriminala, čije poruke pokazuju da je notorno brutalnom šefu kriminala dojavio o policijskom nadzoru i istragama koje su u toku, optužen je u aprilu zajedno s još jednim policijskim službenikom za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotrebu položaja , krijumčarenje droge, trgovina drogom i suučesništvo u ubistvu.

Lazovićev advokat Nikola Martinović priznao je da je njegov klijent komunicirao s kriminalcima o isporukama droge, ali je rekao da je to učinjeno samo kako bi pridobio njihovo povjerenje kao dio tajne misije prodiranja u posebno brutalnu narko-bandu.

"On je žrtva, a ne kriminalac", rekao je advokat.

Damir Lekić, podgorički advokat koji zastupa članove rivalske grupe koje je Lazović uhapsio u prošlosti, odbacio je to kao vrlo malo vjerovatno. Rekao je da su mu njegovi klijenti rekli 2017. godine - mnogo prije nego što su se dešifrirane Sky poruke pojavile - da je policajac radio za organiziranu kriminalnu grupu imučio suparničke trgovce drogom po njenom nalogu.

“Nisam im vjerovao, ali kada sam pročitao transkripte Skya shvatio sam da je ono što su rekli 100 posto tačno”, rekao je Lekić. “Ne mogu lagati. Moji klijenti su kriminalci. Ali sve što su mi rekli pokazalo se istinitim.”