Bivši američki predsjednik Donald Trump stigao je u Miami. U utorak bi se trebao pojaviti u federalnom sudu, na početku procesa. On je rekao da je nevin i da će nastaviti kampanju za predsjedničke izbore 2024.
Trump, koji u srijedu puni 77 godina, otišao je sa golf kluba u Bedminsteru u New Jerseyju u vozilu sa pratnjom od aerodroma u Newarku, gdje ga je čekao privatni jet kojim je otputovao u Miami.
Njegove pristalice okupile su se ispred golf kluba u Miamiju čiji je vlasnik Trump, budući da će on tu provesti noć.
"Nadam se da cijela zemlja gleda šta radikalna ljevica radi Americi", napisao je Trump na svojoj mreži Truth Social, prije nego što je avionom na kome piše velikim slovima njegovo prezime, odletio za Floridu, prenosi Glas Amerike.
William Barr, sekretar za pravosuđe u Trumpovoj administraciji, ocijenio je da je optužnica kojom se bivši američki predsjednik tereti da je nezakonito držao strogo povjerljiva dokumenta o nacionalnoj bezbjednosti, nakon što je napustio funkciju, "veoma, veoma inkriminirajuća".
Drugi republikanci su, međutim, stali u Trumpovu odbranu, rekavši da je optužnica neopravdan politički napad koji treba da ga spriječi da ponovo osvoji mandat predsjedničkim izborima 2024.
"Ako je čak i polovina istinita, onda je potpuno uništen. Mislim, to je veoma detaljna optužnica", rekao je Barr za televiziju Fox News. "Ideja da se Trump predstavi kao žrtva lova na vještice je smiješna."
Trump, koji tvrdi da je nevin, u različitim vremenskim periodima držao je neke od dokumenata u kupatilu, spavaćoj sobi i na podijumu za ples, navodi se u optužnici.
Federalna velika porota u Miamiju prošle nedjelje je podigla optužnicu od 37 tačaka protiv Trumpa, optužujući ga za "namjerno zadržavanje" 31 dokumenta o nacionalnoj odbrani, zajedno sa još šest optužbi, uključujući ometanje pravde i skrivanje dokumenata da ih njegovi advokati ne bi vidjeli te da bi davali lažne izjave u istrazi.
Nasuprot Barru, drugi republikanci su kritikovali specijalnog tužioca Jacka Smitha zbog pokretanja slučaja protiv Trumpa koji je i sada favorit za predsjedničku nominaciju Republikanske stranke.
Jedan od vjernih Trumpovih branilaca, senator Lindsey Graham, rekao je za televiziju ABC da "Trump nije špijun", uprkos tome što su neke optužbe podignute na osnovu Zakona o špijunaži.
Graham je dodao da "ono što je Trump uradio nije gore od toga što je uradila Hillary Clinton 2016. godine, u vezi sa povjerljivim dokumentima u njenom privatnom mailu".
Republikanski član Predstavničkog doma Jim Jordan, Trumpov pristalica, rekao je za CNN da je optužnica protiv Trumpa "potpuna uvreda za vladavinu prava" i ponovio Trumpovu tvrdnju da je skinuo oznaku povjerljivosti sa dokumenata prije nego što je napustio funkciju.
U optužnici se, međutim, navodi da je Trump, nakon što je napustio funkciju, pokazao drugim ljudima nekoliko dokumenata, priznajući da su i dalje povjerljivi i da nema ovlaštenja da im tu oznaku skine.
Demokratski senator Chris Coons rekao je da "predsjednik Trump nema nikoga da krivi osim sebe samog" što je optužen u slučaju zadržavanja povjerljivih dokumenata, napominjući da su i Joe Biden i Trumpov potpredsjednik Mike Pence, brzo predali povjerljiva dokumenta nakon napuštanja potpredsjedničke funkcije.