Granični prijelaz Merdare, koji povezuje Kosovo sa Srbijom, i dalje je blokiran za kamione i autobuse, dok preko njega mogu proći putnička vozila.
Također, slična situacija je i na graničnom prijelazu Jarinje, dok je prijelaz na Brnjaku potpuno blokiran za ulazak i izlazak, javlja Radio Slobodna Europa (RSE).
Na prijelazu Merdare mali broj putničkih vozila prelazi granicu s kosovske i srpske strane, a novinari s terena javljaju kako iz Srbije na Kosovo ulaze samo vozila sa srpskim registarskim tablicama.
Vozači ovih automobila, a kojima su novinari RSE razgovarali, navode da nailaze na barikade nedaleko od granice s Kosovom, ali da ih propuštaju. Također, novinari RSE javljaju kako je bilo nekoliko vozila s RKS tablicama koji su s Kosova prešli u Srbiju preko prijelaza Merdare. Nisu se vratili sve dok je ekipa RSE bila na licu mjesta.
Policija Kosova na ovom pijelazu je također navela da se nijedno putničko vozilo, koje je otišlo ka Srbiji, nije vratilo. Kažu da ipak mali broj vozila prolazi, a da od jutros nijedan autobus nije ni pokušao preijeći granicu. Niti jedan autobus nije prešao prijelaz Merdare od jutarnjih sati 20. lipnja.
Vozači kamiona sa srpskim registarskim oznakama, kojima od 14. lipnja nije dozvoljen prelazak granice na Jarinju, zbog odluke Vlade Kosova o zabrani uvoza robe iz Srbije, od sinoć blokiraju magistralni put Raška-Sjeverna Mitrovica.
Kako je za RSE rekao vozač šlepera transportnog poduzeća iz Novog Pazara, on se s još dvojicom kolega iz iste firme pridružio prosvjedu kako bi na taj način, kako je rekao, utjecali na vlasti u Prištini da otvori granicu na Jarinju.
On je rekao da blokada protječe mirno i da se ne propuštaju samo kamioni i šleperi koji dolaze s kosovske strane, dok automobili i autobusi nesmetano prolaze.
Naime, od sinoć u 18.30 blokiran je prijelaz Merdare u mjestu Rudare u općini Kuršumlija.
Dragan Milošević, jedan od sudionika te blokade rekao je da od tada sudionici blokade ne dozvoljavaju kamionima i autobusima s kosovskim tablicama da nastave put u oba smjera.
"Sinoć je iz pravca Kosova stiglo pet šlepera koji su se poslije nekoliko sati čekanja vratili nazad. Također nismo propustili ni pet autobusa, pa su se i oni vratili nazad na Kosovo. Kosovski kamioni i autobusi koji dolaze iz pravca Niša vraćaju se nazad i odlaze na prijelaz Končulj kod Bujanovca koji je otvoren za promet", kazao je Milošević.
"Na ovaj način željeli smo odgovoriti Prištini na zabranu ulaska srpskih kamiona s robom iz Srbije da uđu na Kosovo. Nije normalno da njihovi šleperi neometano tranzitiraju putevima Srbije i idu po robu u Mađarsku i Hrvatsku, a naši kamioni ne mogu prijeći Jarinje, Brnjak, Merdare", ocijenio je Milošević i dodao da je blokada organizirana i zbog podrške Srbima na sjeveru Kosova.
Prema njegovim navodima, u blokadi sudjeluje oko 100 ljudi koji propuštaju samo putničke automobile i kola hitne pomoći.
On je rekao da do sada nije bilo nikakvih incidenata i da prosvjed protječe potpuno mirno, uz prisustvo policije koja regulira promet.
Vlada Kosova je 14. lipnja odlučila pooštriti granične kontrole sa Srbijom.
Odluka je donesena nakon što su srpske snage uhitile trojicu pripadnika kosovske policije.
Kosovo uhićenje trojice policajaca smatra otmicom koju su na svom teritoriju izvršile srpske vlasti. Prema priopćenju policije Kosovo, policajci su uhićeni u mjestu Tresave/Bare, u općini Leposavić, na području Kosova.
Nakon što im nije dopušten ulazak na Kosovo, desetine kamiona srpskih i kosovskih registarskih oznaka parkirani su 15. lipnja na srpskoj strani granice u Merdaru.
Premijer Kosova Albin Kurti izjavio je ranije da su sigurnosne institucije pooštrile granične kontrole sa Srbijom, kao odgovor na situaciju koja je nastala nakon što su srpske snage uhitile tri pripadnika kosovske policije.
Prema podacima Nacionalnog centra za upravljanje granicom na ostalim graničnim prijelazima između Kosova i Srbije vrijeme čekanja na ulazak na Kosovo je tri do pet minuta, dok čekanja nema na izlazu s Kosova.
Blokada prometa na graničnim prijelazima sa Srbijom dolazi u vrijeme sve većih napetosti na sjeveru Kosova, nastanjenom većinom Srbima.