Politika

Burno na sastanku Trojke: Isak je dogovoren, ali je drama oko imenovanja Vukoje. Mašić i Žuljević ne žele ga podržati

Lideri Trojke održali su u centrali SDP-a sastanak s svojim ministrima u Vladi FBiH i zastupnicima u Predstavničkom domu.

Sastanak je održan uoči treće redovne sjednice Predstavničkog doma, a prema informacijama Raporta drama je ponovo oko izbora sudije Ustavnog suda BiH.

Naime, kako je Raportu rečeno Nermin Nikšić , predsjednik SDP-a i premijer FBiH, Elmedin Konaković (NiP) i Edin Forto (NS) održali su sastanak kako bi iskomunicirali važne tačke koje slijede na sjednici Parlamenta.

Tako je, iako je ranije bilo negodovanja, dogovoreno imenovanje Arnela Isaka za dopredsjedavajućeg Predstavničkog doma, a postoji opcija da se ono izvrši u septembru.

No, drama je bila oko imenovanja sudije Ustavnog suda BiH. Komisija koja je vršila rangiranje kandidata dala je najviše bodova Marinu Vukoji, koji se povezuje sa HDZ-om. Dijelu Kluba SDP-a koji predvode Damir Mašić i Aner Žuljević, međutim, ne žele glasati za Vukoju po principu da se samo njegovo ime dostavi Parlamentu FBiH.

Oni insistiraju da se dostavi kompletna lista, a obećavaju da će glasati za Vukoju. S obzirom da takav njihov stav i nepovjerenja, HDZ insistira da se na glasanje uputi samo ime Vukoje čime se radikalno smanjuju šanse za 'izradu' dogovora lidera.

Mašić je navodno na sastanku insistirao na tome, a čak je zatražio da ga se skloni iz Komisije jer ne želi uopće učestvovati u izboru.

Navodno je Mašiću 'govor održao' i Konaković kao i Forto, ali on ne odustaje od svog stava.

Nisu do kraja jasni motivi Mašića i Žuljevića u ovom slučaju jer ako im nije sporno da glasaju za Vukoju čemu onda insistiranje da ide cijela lista?

Posebno jer su obojica znali da je imenovanje Vukoje politički dogovor lidera i nisu ga osporavali sve do trenutka kada treba glasati.

Poznato je da su i Mašić i Žuljević bliski taboru Denisa Bećirovića koji već nekoliko puta bezuspiješno pokušava izvršiti svojevrsni puč u SDP-u i sjesti u fotelju predsjednika stranke.

Prema informacijamas Raporta, HDZ-u je ovo pitanje 'biti ili ne biti', jer smatraju da je to pitanje na kojem se testira povjerenje i čvrstoća dogovora kojeg su lideri postigli.