Svijet

Stoltenbeg: Ukrajinu ćemo učiniti još jačom. Očekujem potvrdu da će u biti članica NATO-a

Stoltenbeg

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je danas da očekuje da će lideri NATO-a na predstojećem samitu ponovo potvrditi da će Ukrajina postati članica alijanse u budućnosti. Govoreći na konferenciji za novinare uoči samita lidera NATO-a, koji će se održati u glavnom gradu Litvanije Vilnjusu 11. i 12. jula, Stoltenberg je rekao da je ta 31-člana organizacija spremna da pošalje jasnu poruku da je NATO ujedinjen i da se ruska agresija neće isplatiti.

Kazao je da će šefovi država NATO-a usvojiti niz mjera kako bi “Ukrajinu učinili još jačom“.

Stoltenberg je rekao da očekuje da će lideri ponovo potvrditi da će Ukrajina postati članica NATO-a i usuglasiti se o tome kako Ukrajinu približiti njenom cilju.

“Lideri bi također trebali da odobre višegodišnji program pomoći kako bi se osigurala puna interoperabilnost između ukrajinske vojske i NATO-a i da uspostave Vijeće NATO-Ukrajina, platformu za konsultacije u kriznim situacijama“, kazao je Stoltenberg.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij prisustvovat će ceremoniji inauguracije novog tijela.

Reforma NATO-a

Očekuje se da će šefovi država i vlada članica NATO-a odobriti novo, ambicioznije obećanje o ulaganju u odbranu.

Stoltenberg je izrazio nadu da će članice NATO-a ojačati svoja vojna ulaganja jer NATO procjenjuje rast izdataka za odbranu od više od 8,3 posto u 2023., što je “najveći porast u devetoj godini zaredom“.

On je objasnio da će 11 zemalja NATO-a ove godine premašiti ciljnu potrošnju za odbranu od dva posto nacionalnog budžeta.

Na samitu će lideri odobriti i tri nova odbrambena plana za Sjeverni Atlantik i Evropski Arktik, za Baltički region i Centralnu Evropu, te za Mediteran i Crnomorski region.

Sastanku će prisustvovati lideri Australije, Novog Zelanda, Japana i Južne Koreje, kao i najviši zvaničnici Evropske unije.

Kasetna municija za Ukrajinu

Upitan o nedavnoj najavi SAD o snabdijevanju Ukrajine kasetnom municijom, Stoltenberg je rekao da je na saveznicima da odluče koju vrstu municije će isporučiti.

Dodao je da NATO nema stav o ovoj vrsti oružja jer su neke njegove članice dio međunarodnog ugovora o zabrani upotrebe kasetne municije, a druge nisu.

Stoltenberg je također kazao da Rusija koristi takvo oružje za napade na Ukrajinu, a da ga Ukrajina koristi da bi se “zaštitila od agresora“.