Nakon turske odluke da više ne blokira pristupanje Švedske Sjevernoatlantskom vojno-političkom savezu NATO-u, zaredale su pozitivne reakcije svjetskih čelnika, prenose agencije.
Američki predsjednik Joe Biden, koji je u ponedjeljak doputovao u litvanski Vilnius na samit NATO-a, pozdravio je pristanak turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana na švedsko članstvo u savezu, koje je blokirao više od godinu.
Oglasio se Biden
"Spreman sam sarađivati s predsjednikom Erdoganom i s Turskom u jačanju odbrane i odvraćanja u euro-atlantskoj zoni", rekao je Biden, istaknuvši da "jedva čeka" da Švedska postane 32. članica NATO-a.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock pohvalila je u odluku turskog predsjednika Erdogana da odobri pristupanje Švedske NATO-u.
Baerbock je u poruci na Twitteru nazvala Erdoganovu odluku "dobrim vijestima koje dolaze iz Vilniusa".
"Napokon je otvoren put turskoj ratifikaciji švedskog članstva u NATO-u", rekla je njemačka ministrica.
Visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku i za sigurnosnu politiku Josep Borrell je poručio da je načinjen historijski korak.
"Švedskoj je otvoren put u NATO! To je dobra vijest za švedski narod i za našu zajedničku sigurnosnu i odbrambenu politiku.
Sigurnija Evropa
Što je snažniji NATO, to je Evropa sigurnija", napisao je na Twitteru Borrell.
Francuska ministrica vanjskih poslova Catherine Colonna objavila je poruku na istoj mreži u kojoj kaže da "pozdravlja tursku najavu da kani ratificirati protokol o švedskom pristupanju NATO-u".
"Nadam se da će se to dogoditi ubrzo. Švedska će osnažiti naš savez", navodi Collona.
Na Twitteru se oglasio i britanski premijer Rishi Sunak, poručivši da je "ovo historijski trenutak za NATO koji nas sve čini sigurnijim".
"Švedska, veselimo se vašem ulasku u savez", objavio je Sunak, prenosi Index.