Vijesti

Konferencija o Srebrenici: Istinu o genocidu uvesti u obrazovni sistem

Agresija na Bosnu i Hercegovinu, genocid u Srebrenici, opsada Sarajeva i druga dešavanja tokom rata, nisu inkorporirana u obrazovni sistem i potrebno je raditi na sadržaju, zasnovanom na relevantnim činjenicama, na osnovu kojeg će učenici moći da donesu svoj sud o tome.

Rečeno je to na konferenciji "Genocid u Srebrenici: Od sudnice do učionice" o činjenicama utvrđenim pred Tribunalom /Mehanizmom i njihovom korištenju u obrazovanju, koju su danas u Sarajevu organizirali Program Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobom Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u saradnji sa Fondom Memorijala Kantona Sarajevo i Centrom za postkonfliktna istraživanja.

Direktor Fonda Memorijala Kantona Sarajevo Ahmed Kulanić kazao je da konferencijom žele na objektivan način, sudski utvrđenim činjenicama i sudskim presudama ponuditi novi okvir proučavanja i suočavanja s prošlošću u BiH tokom rata.

"Na taj način želimo ponuditi novu platformu učenicima koji će moći da objektivno sagledaju prošlost i da donosu svoj sud o tome", istakao je.

Predsjednica Udruženja Pokreta "Majke enklava Srebrenice i Žepe" Kada Hotić poručila je da se šutnjom ništa neće promijeniti.

"Ako budemo pričali i davali važnost prošlosti u kojoj su ljudi ubijani, paćeni, proganjani i silovani, naša omladina ne bi imala nikakvu budućnost", smatra Hotić.

Tvrdi da se u školskom programu mora izučavati historija kako bi djecu odgojili da budu pravedni i osviješteni.

"Svjesni smo da će biti više historija iz prošlog rata. Međunarodna zajednica ima svoju historiju, izvršioci genocida svoju, a žrtve svoju. Trebamo istražiti pravu istinu", kazala je Hotić.

Koordinatorica Programa Mehanizma za informisanje (PMI) zajednica pogođenih sukobima Rada Pejić-Sremac istakla je da je cilj konferencije da približe rad njihovog projekta, budući da od 2019. godine sarađuju sa nastavnicima i profesorima historije sa prostora bivše Jugoslavije.

Kao rezultat te saradnje, dodala je, uspjeli su da uvedu sudski utvrđene činjenice i dokazne predmete pred Haškim tribunalom u učionice bivše Jugoslavije.

Cilj im je dodala je, da taj projekt podignu na viši novo te da pokažu široj javnosti šta su mogućnosti kada su u pitanju sudski utvrđene činjenice i kako se one mogu koristiti u učionicama.

Konferenciji "Genocid u Srebrenici: Od sudnice do učionice" prisustvovali su predstavnici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, obrazovnih institucija Kantona Sarajevo, Evropskog udruženja edukatora historije, nevladinih organizacija i međunarodnih organizacija, o korištenju sudski utvrđenih činjenica u obrazovnom procesu.

Na konferenciji je potpisan i sporazum o saradnji Centra za postkonfliktna istraživanja, Fonda Memorijala Kantona Sarajevo i Programa Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobom Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove.