Svijet

Juli bi mogao biti najtopliji mjesec ikad zabilježen na Zemlji!

Grčka je u subotu na "maksimalnom oprezu" zbog toplinskog vala s očekivanim temperaturama iznad 44 stepena Celzijusa.

Istovremeno, rekordno visoke temperature prže jug Sjedinjenih Američkih Država uz bojazan da će zahvatiti i ostale dijelove zemlje.

Maksimalan oprez

Sve do nedjelje, sve znamenitosti, uključujući i poznatu atinsku Akropolu, biti će zatvorene za posjetitelje tokom najvrućeg dijela dana, objavilo je ministarstvo kulture Grčke.

"Potreban maksimalan oprez jer teški trenuci nisu prošli.

Suočavamo se s toplinskim valom s mogućim jačanjem vjetra koji od ponedjeljka raspiruje požare oko Atine", upozorio je premijer Kiriakos Micotakis.

U centralnom dijelu zemlje u subotu se očekuju temperature do 45 stepeni Celzijusa.

Prema atinskom observatoriju, rekordna temperatura je u gradu izmjerena 2007. i iznosila je 44,8 stepeni. Najviša temperatura u zemlji je izmjerena 1997. u Elefsinu, kod Atine.

Iznosila je 48 stepeni Celzijusa.

Istovremeno, s druge strane Atlantika, oko 80 miliona Amerikanaca ovaj vikend očekuju temperature od 41 stepen i više, upozorio je američki Nacionalni meteorološki zavod (NWS).

Najduži toplotni val

U Phoenixu, u saveznoj državi Arizoni na jugozapadu SAD, temperatura bi mogla preći 46 stepeni Celzijusa.

Arizona bilježi najduži toplotni val do sada. Već 22 dana zaredom živa se penje iznad 43 stepeni.

U četvrtak je izbio požar u skladištu propana, s eksplozijama skladišta plina, jer se zbog topline spremnici propana šire i postaju pravi projektili koji ispaljuju krhotine i do 450 metara, objasnio je lokalni vatrogasac.

Oko 500 kilometara dalje, u Dolini smrti, najtoplijem mjestu na svijetu, očekuju da će rekordna temperatura od 56,6 stepeni Celzijusa iz 1913. biti premašena.

Za ostatak jhula, iz američkog Nacionalnog zavoda za oceane i atmosferu (NOAA), upozoravaju da bi se toplotni val mogao proširiti uzduž Stjenjaka i na velike ravnice Srednjeg zapada.

"Juli bi mogao potući rekord najtoplijeg mjeseca zabilježenog na Zemlji, ne samo od kada postoje mjerenja, već i unazad stotine, ako ne i hiljade godina", rekao je klimatolog NASA-e Gawin Schmidt.

"I to ne samo zbog El Nina, već zato što i dalje u atmosferu ispuštamo stakleničke plinove", rekao je Schmidt, prenosi HRT.