August je idealno vrijeme da pripremite džem od marelica i nemojte misliti da vam trebaju peć na drva i kuća s dvorištem – jer vam ne trebaju. Savršen pekmez možete napraviti u svom stanu, brzo i jednostavno, a evo recepta koji je osvojio nepca cijelog Balkana, a dolazi od jedne bake iz Srbije.
Bilo da ga jedete u krofnama, kolačima, palačinkama ili da ga samo mažete na hljeb, oduševit ćete se.
Sastojci potrebni za džem od marelica
Zrele marelice
Šećer
Vinova loza
Tegle
Celofan
Salvete - nebijeljene
Priprema
Zrele marelice potrebno je oprati i očistiti, ako kupite žute marelice, onda će pekmez biti blago kiselkast. Odaberete li marelice koje su prošarane ružičastom bojom, taj će džem biti slađi - jer je to voće slađe i "mesnatije". Obje opcije su svakako vrlo ukusne.
Ako na marelicama postoji mrlja, potrebno ju je ukloniti. Na jedan kilogram očišćenih marelica treba dodati 450 grama šećera.
Uvijek kuhajte 5 kilograma u loncu. Nije potrebno stavljati više šećera, jer je pekmez i ovako sladak, a što manje šećera - to nam je bolje i zdravije.
Voće nemojte kuhati na najjačoj, ali ni na najnižoj temperaturi, već procijenite srednju jačinu - treba početi ključati. Čim voće pomiješano sa šećerom prokuha dodajte malo soka od grožđa (oko pola vrećice na ovu količinu) i kuhajte pola sata uz cijelo vrijeme miješanja bez prekida. Nakon toga maknite posudu sa štednjaka i miješajte još pola sata na hladnoj ili nezagrijanoj podlozi.
Također, potrebno je pripremiti tegle. Nakon pranja ih osušite nebijeljenim (smeđim) ubrusima (da ne ostanu dlačice i miris krpe). Oni nebijeljeni ubrusi koje možete koristiti u kuhinji su smećkasti, prirodne boje celuloze, na njima nema hemikalija koje bi mogle biti opasne po zdravlje. Na pakiranju piše da su od 100 posto celuloze. Kad ste staklenke osušili peškirima, zagrijte ih u rerni.
Kada se uvjerite da su tegle tople, vrući pekmez pažljivo ulijte u vruće tegle. Pazite da ne lupate jednom teglom o drugu jer se u tom stanju lakše mogu razbiti. Zatim sve vratite u rernu. Kada se tegle ohlade, nasjeckani celofan u veličini malo većoj od kruga staklenke umočite u vruću vodu, stavite preko otvora tegle i zatim zategnite poklopac.
"Ko ima dobar podrum i kuću, ne treba stavljati stalak za vino, jer dobra pasterizacija ide i bez njega. Ali ja živim u toplom stanu i onda za svaki slučaj dodam malo vina, da pekmez ne bude curi", kaže ova domaćica.
Kad se tegle zatvore, onda ih posložite u špajz i neka tamo čekaju kada će se probati. Nakon što otvorite teglu, stavite je u frižider do upotrebe. A ako pravite krofne punjene ovim pekmezom za djecu, obavezno ih stavite na nebijeljeni ubrus!