Koliko vrijedi jedan život? I koliko je teška individualna krivica zbog pasivnog gledanja umiranja petogodišnje djevojčice?
Umiranja Ranije, jezidske djevojčice koju su zajedno s majkom oteli pripadnici terorističke milicije tzv. Islamske države i prodali u roblje. One su završile u iračkom gradu Faludži kod jednog bračnog para džihadista: Iračanina Tahe A. i islamistice Jennifer W. koja je u kalifat došla iz Njemačke.
Taha A. je Raniju za kaznu vezao lancem vani na velikoj vrućini i ona je umrla od žeđi u mukama. Jennifer W. nije učinila ništa da joj pomogne. Bilo je to u augustu 2015.
Visoki zemaljski sud u Münchenu već po drugi put odlučuje o kazni i krivici 32-godišnje Jennifer W. za smrt male Ranije. U oktobru 2021. je ovaj sud već jednom osudio povratnicu iz ISIL-a na deset godina zatvora. Među ostalim, zbog zločina protiv čovječnosti, odnosno držanja roblja sa smrtnom posljedicom.
Je li dovoljno deset godina?
Njemačko-jezidska novinarka Düzen Tekkal dobro zna kakvo je raspoloženje kod Jezida.
„Općenito se ovu presudu smatra blagom", kaže za DW osnivačica humanitarne organizacije HAWAR.help. To mišljenje dijeli i nadležno državno tužilaštvo pa je uložilo žalbu na presudu. Savezni vrhovni sud je usvojio žalbu i vratio predmet na ponovno odlučivanje o visini kazne.
Za novinarku Tekkal je važno da se dobije prava slika o ženama u ISIL-u: „To nisu bile obične domaćice koje su se samo brinule za kućanstvo zlih muškaraca. One su sudjelovale u ubojstvima, u držanju robova. One su u srcu nosile čitavu ideologiju džihadizma."
Savezno državno tužilaštvo je u svom pledoajeu zatražilo 14,5 godina zatvora.
Historijski sudski postupak
I majka ubijene djevojčice sudjeluje u sudskom postupku kao tužiteljica. Nju zastupa berlinska advokatica Natalie von Wistinghausen koja za DW kaže da je majka željela strožu kaznu. Ona ističe da i ova klijentica kao i njezine druge jezidske klijentice „uvijek iznova ističu da za njih nije samo važno kažnjavanje zločina koji je počinjen nad njima. Nego da svijet zna što se dogodilo Jezidima i da se tako nešto više ne ponovi".
Već prvo suđenje je odigralo važnu ulogu i ušlo u pravnu historiju. Naime, prvi put je u Njemačkoj optužen član terorističke milicije ISIL-a za kaznena djela s područja međunarodnog prava u vezi s genocidom nad Jezidima.
„To je bilo od najvećeg značenja zato da se po prvi put širom svijeta okonča nekažnjavanje genocida i zločina protiv ljudskih prava počinjenih prema Jezidima", analizira aktivistica Düzen Tekkal.
Ona smatra da je ovaj sudski postupak odigrao odlučujuću ulogu i kod donošenja odluke njemačkog parlamenta u siječnju 2023. da se IS-ov progon Jezida proglasi genocidom.
Genocid na sjeveru Iraka
Nijedna grupa nije toliko patila pod IS-ovim terorom kao Jezidi. Pripadnici terorističke milicije napali su početkom 2014. jezidska naselja na sjeveru Iraka kako bi uništili tu nacionalnu manjinu. Uslijedili su masovna ubistva muškaraca, otimanje žena i djece i njihovo davanje u roblje, dramatični bijeg desetaka hiljada ljudi od kojih mnogi još uvijek žive u izbjegličkim kampovima, teško traumatizirani.
Otmica Ranije i njezine majke je bila dio tog barbarskog pohoda. Iračanin Taha A. koji je ih je kupio kao ropkinje, kasnije vezao lancem djevojčicu i ostavio ju na užarenom suncu, osuđen je na sudu u Frankfurtu na kaznu doživotnog zatvora, zbog genocida nad Jezidima i zločina protiv čovječnosti. Presuda njegovoj supruzi Jennifer W. izrečena je mjesec dana ranije.
Sudski postupak protiv nje trajao je dvije i po godine. Problem je bila velika udaljenost mjesta zločina, a kazneno djelo Jennifer W. moralo je dokazati mnoštvo svjedoka. I Ranijina majka je uvijek iznova morala pričati o najtežem danu u svom životu.
Jennifer W. pokazala kajanje
Ovo drugo suđenje trajalo je samo dva mjeseca. A Jennifer W. se sada pokazala u drugačijem svjetlu. U prvom sudskom postupku ona je uglavnom šutjela i nije pokazivala nikakve osjećaje. No sada je ova 32-godišnja majka jedne djevojčice ipak progovorila. Ona je govorila o kajanju, kod svoje završne riječi je zaplakala.
Priznala je da je majci djevojčice prijetila pištoljem i od nje tražila da prestane plakati za svojim mrtvim djetetom. Ona je izjavila da se u prošlom sudskom postupku „pogrešno ponašala" te da se bojala kazne.
Advokat Jennifer W. je u svom pledoajeu zatražio da sud ostane pri već izrečenoj kazni od 10 godina zatvora.
No kakvu god odluku sud donese, Jezidi će sve pomno pratiti, kaže Düzen Tekkal. I dodaje: „Jer oni sami proživljavaju bol i ova presuda je od najveće važnosti."