Kontroverzni biznismen i bivši potpredsjednik Srpske liste Milan Radoičić preuzeo je odgovornost, ali i krivicu za događaje u Banjskoj u kojoj su poginula četiri čovjeka, a pronađena ogromna količina oružja.
Iako nije poznato zbog kog dijela bi srpski istražni organi mogli da vode istragu protiv Radoičića, s obzirom da je u policiji saslušan u svojstvu građanina, ovom biznismenu bi samo za posjedovanje naoružanja, koje građani ne mogu imati u posjedu, mogla da prijeti kazna do 12 godina zatvora.
Mnogo stvari je i dalje nepoznato u vezi sa sukobom u Banjskoj na sjeveru Kosova, a za sada je jedino sigurno da su ubijena četiri čovjeka – trojica lokalnih Srba i jedan kosovski policajac, kao i da je taj nesretni događaj uzdrmao region i Evropu.
Naknadno je, preko svog advokata Gorana Petronijevića, u pisanoj izjavi, odgovornost za organizovanje naoružane grupe i nabavku oružja na sebe preuzeo Radoičić.
Uprkos tom priznanju, Radoičić je i dalje slobodan čovjek u Srbiji, u policiji je saslušan samo u svojstvu građanina, a potom je saopšteno i da je cijeli slučaj preuzelo Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Nije poznato kako je moguće da je na slobodi čovjek koji je priznao da je nabavio i transportovao ogromnu količinu oružja – 30 automatskih pušaka, pet pušaka sa optičkim nišanom, automatski bacač granata, ručne raketne bacače, ogromnu količinu eksploziva i elektronskih upaljača, a portal Nova.rs pokušavao je da sazna zbog kog dijela se protiv Radoičića vodi predistraga. Ipak, odgovor od Višeg javnog tužilaštva nisu dobili.
Ono što je izvjesno, a što je i sam Radoičićev advokat izjavio, protiv pomenutog biznismena mogao bi da bude pokrenut postupak za posedovanja oružja. Iako je kosovska policija saopštila da su na mjestu sukoba pronađeni papiri za posjedovanje oružja na Radoičićevo ime, to se odnosi isključivo na pištolje.
Ne treba zanemariti to da je kosovka policija zaplijenila i oružje koje građani ne mogu da imaju u svom posjedu, već isključivo vojska.
Upravo zbog ovog dijela, Radoičiću bi prijetila kazna zatvora do 12 godina.
"Zakon je jasan, za ilegalno posjedovanje oružja zaprijećena je zatvorska kazna. Kada bi kod nekog „običnog“ građanina bio pronađen pištolj bez dozvole, bio bi osuđen, makar na godinu dana zatvora. Zbog toga nije jasno kako je moguće da Milan Radočići još šeta slobodno. Nije jasno ni kako je saslušan u svojstvu građanina, na koje okolnosti i vezano za koje krivično djelo“, pita se advokat Ivan Ninić.
Po njegovom mišljenju, Radoičić je trebalo da bude uhapšen istog dana, ili makar sutradan po priznanju da upravo on stoji iza organizovanja i naoružavanja ljudi koji su učestovali u oružanom sukobu u Banjskoj.
"On se i dalje nalazi na slobodi, kao i ostala lica koja su učestvovala u tom događaju. Kreću se slobodno, mogu međusobno da komuniciraju i to utiče na tok potencijalnog sudskog postupka. Problem je što je cijeli događaj i to priznanje, kao i činjenica da su Radoičić i drugi učesnici oružanog sukoba u Banjskoj na slobodi, teško breme na plećima države Srbije“, objašnjava Ninić.
Srpski organi bi trebalo da pokrenu, ako ništa drugo, postupak protiv Radoičića i ostalih zbog ilegalnog posjedovanja oružja. Predviđena kazna za to krivično djelo je od 2 do 12 godina, jer je u pitanju teži stav, pošto je u pitanju ogromna količina oružja, koju građani, pa makar to bio i Radoičić, ne mogu da imaju u svom posjedu, kao što su automatske puške, zbolje, eksploziv, bacač granata…
"Istragom bi trebalo utvrditi kako je i gdje Radoičić došao do tog oružja, sprovesti jednu valjanu istragu. Ipak, mislim da će se sve, ukoliko se postupak uopšte pokrene, završiti tako što će Radoičić priznati krivicu i što će biti postignut sporazum o prizanju krivice. To se već ranije dešavalo u pojedinim, osjetljivim slučajevima, da se zadovolje pravna forma i norma, a da stvar bude zataškana“, navodi Ninić.