Hamas, kao i mnoge grupe na Bliskom istoku, ogorčen je na stvaranje Izraela nakon Drugog svjetskog rata, nešto što su uglavnom promovirale zapadne sile.
Hamas i druge palestinske grupe vjeruju da je teritorija zapravo ukradena od zakonitih vlasnika - palestinskog naroda, piše Sky News.
Međutim, pristalice Izraela kažu da je ovo područje prapostojbina jevrejskog naroda, koji je prognan nakon invazije Babilonskog carstva prije više od 2.500 godina i kasnije okupacije regije od strane Rimljana.
U decenijama koje su uslijedile nakon njegovog stvaranja, Izrael je vodio nekoliko ratova i na kraju okupirao Zapadnu obalu i Gazu - suprotno odredbi UN-a iz 1947. godine.
Hamas je nastao 1987. godine tokom ustanka protiv izraelske okupacije Gaze i Zapadne obale.
Dok se Izrael povukao iz Gaze 2005. (Gazom sada upravlja Hamas - ali pod strogim ograničenjem kretanja iz Izraela), on i dalje zauzima Zapadnu obalu - nazvanu tako zbog svog položaja zapadno od rijeke Jordan.
Izrael je uspostavio brojna jevrejska naselja širom teritorije - što je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda ranije kritiziralo kao "flagrantno kršenje međunarodnog prava".
Šta Hamas želi?
Nakon njenog osnivanja, sačinjena je povelja u kojoj se navodi da je Palestina od Boga obdarena muslimanima i zahtijeva od svih muslimana da preduzmu džihad (sveti rat) protiv neprijatelja koji "uzurpiraju" neke islamske zemlje.
Hamas je zapravo želio da dovede do kraja Izraela i restitucije Palestine kao islamske države.
Početak njegovog saveza uključuje citat koji kaže: "Izrael će postojati i postojat će sve dok ga islam ne uništi, kao što je uništio druge prije njega."
U početku je grupa odlučno odbacila rješenje dvije države - ono koje uključuje Izrael i palestinski narod koji žive rame uz rame uz obostrano priznanje.
Međutim, 2017. je objavljeno da je povelja prerađena, a Hamas je prihvatio da će palestinska država potpasti unutar granica koje su postojale prije šestodnevnog rata Izraela 1967. godine.
Čini se da je grupa uklonila i elemente koji su kritikovani kao antisemitski, ali nikada nije odbacila svoju osnivačku povelju.
Protivnici tvrde da su promjene cinični potezi kako bi izgledali prihvatljiviji za međunarodnu zajednicu.