Integracije

Evropska komisija 8. novembra procjenjuje napredak Ukrajine u kandidaturi za EU

Očekuje se da će Kijev dobiti pozitivnu preporuku

Izvršna vlast Evropske unije trebala bi 8. novembra predstaviti procjenu napretka Ukrajine u njenoj kandidaturi za članstvo, saopćilo je troje zvaničnika, što predstavlja ključnu odskočnu dasku u odluci bloka o tome da li će započeti pregovore o pridruživanju s Kijevom.

Procjena će biti objavljena u godišnjem izvještaju Evropske komisije sa sjedištem u Bruxellesu u kojem se detaljno navodi koliko su zemlje koje žele da se pridruže 27-članom bloku napredovale u ispunjavanju neophodnih ekonomskih, pravnih i drugih kriterija.

Zatim se očekuje odluka tokom samita čelnika EU od 14. do 15. decembra o pokretanju formalnih pregovora o članstvu sa Ukrajinom, što je glavni prioritet za Kijev dok se bori protiv ruske invazije.

Očekuje se da će Kijev dobiti pozitivnu preporuku, moguće pod dodatnim uslovima vezanim za borbu protiv korupcije i prava manjina, a tu drugu temu je pokrenula Mađarska.

Od ostalih pretendenata, zvaničnik EU je ove sedmice kazao da bi slična preporuka mogla doći i za Moldaviju, gdje je blok također uključen u geopolitičko sporenje s Rusijom.

Što se tiče Gruzije, "porota još uvijek ne zna hoće li dobiti formalni status kandidata”, saopćio je zvaničnik, što je Kijev osudio u junu prošle godine, ubrzo nakon što je Rusija pokrenula invaziju.

Bilo kakve odluke o proširenju zahtijevaju jednoglasnu podršku svih članica bloka, što bi bilo teže izvodivo za zemlje zapadnog Balkana, smatraju zvaničnici i diplomate EU.

Umjesto toga, tvrde oni, regija bi mogla dobiti dodatnu finansijsku pomoć od revizije zajedničkog budžeta bloka, o čemu bi trebao odlučiti i decembarski samit.

Prijedlog Komisije za reviziju uključuje izdvajanje 50 milijardi eura za podršku Ukrajini do 2027. godine, kao i dodjelu još 15 milijardi za rješavanje neovlaštene imigracije.

Odluke o budžetu također zahtijevaju jednoglasnost u bloku, a neke zemlje članice su zatražile i povećanje potrošnje za rješavanje prirodnih katastrofa poput šumskih požara i poplava, tvrde izvori, prenosi Reuters.