Nakon što su pripadnici entitetske Republičke uprave civilne zaštite entiteta RS i Komunalnog preduzeća 'Rad' iz Istočnog Sarajeva jutros proveli akciju čišćenja starog pravoslavnog groblja kod zgrade Suda i Tužilaštva BiH, Raport je istražio da li su ova dva pravna subjekta u skladu sa zakonom, pravilnicima i procedurama ušli u Kanton Sarajevo i čistili jedno groblje.
Svakako da je čišćenje jednog groblja pohvalan čin i iskazivanje pijeteta prema umrlima, međutim, procedure se moraju poštovati, naročito kada je riječ o međuentiteskim aktivnostima iza kojih stoje institucije RS.
Preduzeće Pokop nije obaviješteno
Ako pripadnici entitetske RUCZ dođu u Federaciju u uniformama s jasno istaknutim obilježjima te institucije onda bi njihove aktivnosti u Kantonu Sarajevo trebale odobriti nadležne kantonalne institucije, do čega, kako je pokazalo Raportovo istraživanje, u ovom slučaju nije došlo.
Naime, Raport je uputio upit Kantonalnom javnom komunalnom preduzeću "Pokop" iz Sarajeva, inače nadležnom za održavanje starog pravoslavnog groblja kod Suda i Tužilaštva BiH, o tome da li su bili obaviješteni o jutrošnjoj akciji čišćenja tog groblja, te da li su preduzeće "Rad" iz Istočnog Sarajeva i Civilna zaštita RS mogli provesti jutrošnju akciju.
Данас су припадници Републичке управе цивилне заштите Републике Српске и Комунално предузеће "Рад" из Источног Сарајева уредили старо православно гробље код зграде Суда и Тужилаштва БиХ у Сарајеву.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) October 24, 2023
Какав однос имају власти у Сарајеву према Србима и нашим светињама најбоље се види… pic.twitter.com/KMKdlUs33b
Iz KJKP "Pokop" za Raport su odgovorili:
"Tačno je da KJKP Pokop održava Prvomajsko groblje kod zgrade Suda i Tužilaštva BiH u Sarajevu, a kojim upravlja i gazduje Srpska Pravoslavna crkva. Pripadnici Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske i Komunalno preduzeće 'Rad' iz Istočnog Sarajeva su pokosili dio pomenutog groblja. Oni nemaju nikakvu nadležnost za obavljanje poslova ovakve vrste na području Kantona Sarajevo i nije nam poznato da li su i od koga dobili saglasnost za ulazak u ovo groblje", naveli su iz preduzeća "Pokop" za Raport.
Iz entitetske Republičke uprave civilne zaštite za Raport su kazali da su čišćenje groblja u Sarajevu najavili Policijskoj upravi Novi Grad Sarajevo.
"Danas je nekoliko pripadnika Republičke uprave civilne zaštite RS sa potrebnom opremom uređivalo zapušteno i oštećeno pravoslavno groblje Prvomajska u Sarajevu. S tim aktivnostima upoznata je PU Novi Grad Sarajevo čiji su policajci obišli rad pripadnika RUCZ na pomenutom lokalitetu", rečeno je Raportu u RUCZ RS.
Na naš upit da li je RUCZ tražila odobrenje preduzeća nadležnog za održavanje groblja, odgovor nismo dobili, uz opasku "da je to druga tema".
Almir Bečarević, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo za Raport je kazao da Ministarstvo na čijem je čelu nema informaciju o tome da je bilo ko iz RS tražio odobrenje za akciju čišćenje groblja u Sarajevu.
Na upit Raporta direktoru Kantonalnog javnog preduzeća "Park" iz Sarajeva Adisu Bešliću, o tome da li ovo preduzeće može otići primjerice u Istočno Sarajevo i tamo provoditi neke aktivnosti iz domena svojih poslova, a da o tome nikoga ne obavijesti, Bešlić kaže da to preduzeće do sada nije bilo u takvoj situaciji, te da su određene poslove u entitetu RS radili isključivo na osnovu poslova dobijenih javnim pozivima na osnovu javnih nabavki i isključivo u skladu sa propisima koji regulišu tu oblast.
Raport je uputio i upit Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo o tome da li je Policijska uprava Novi Grad od Republičke uprave civilne zaštite RS, te od preduzeća "Rad" iz Istočnog Sarajeva dobila određene zahtjeve, te shodno njima izdala neko odobrenje za akciju čišćenja groblja, kao i da li su iz RS trebali policiji u Sarajevu, a s obzirom na prirodu posla koji su najavili, za takvo eventualno odobrenje trebali dostaviti i odobrenje ustanova i institucija u KS, a u čijoj je nadležnosti održavanje grobalja?
S obzirom na to da smo satima čekali odgovore iz drugih institucija o ovoj temi, MUP-u KS upit smo uputili u poslijepodnevnim satima, te ćemo odgovor na njega ukoliko ga dobijemo objaviti naknadno.
Po principu 'Dodik okom, oni skokom' preskaču i procedure
Groblje koje su danas čistili zaposlenici preduzeća i institucije iz RS prošle sedmice je posjetio Milorad Dodik, predsjednik RS, nakon što je u Sudu BiH održano ročište u predmetu koji se vodi protiv njega.
Tada je Dodik najavio određene aktivnosti na groblju, no oni kojima je naredio da i provedu te poslove, očigledno je bilo dovoljno da se po onoj "Dodik okom, oni skokom" zapute u Sarajevo, ali i preskoče da ispoštuju potrebne procedure.
To je u Sarajevu prošlo gotovo neopaženo, a da su primjerice uposlenici nekih institucija ili preduzeća otišli u entitet RS bez ičijeg poziva i izdatih odobrenja i dozvola proveli neku aktivnost, a za koju su nadležne tanmošnje institucije, ko zna kako bi ih Dodik okarakterisao.
Inače iz KJKP "Pokop" su u odgovoru za Raport naveli da su staro pravoslavno groblje kod Suda i Tužilaštva BiH ove godine "čistili i kosili tri puta, u skladu sa godišnjim programom i planom rada održavanja i čišćenja grobljanskih površina i postignutog nivoa infrastrukture za 2023.godinu".