EUSDR

Konaković: Početak pregovora o članstvu BiH u EU do kraja godine značio bi snažnu podršku evropskim snagama

Naglasio je da bi ubrzanje procesa eurointegracija moglo usporiti odljev mozgova i ublažiti njegove dugoročne negativne učinke, dajući svjetliju perspektivu mladoj generaciji

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković učestvovao je danas na ministarskom sastanku u okviru 12. Godišnjeg foruma Strategije Europske unije za dunavsku regiju (EUSDR), koji se pod predsjedanjem Republike Slovenije održao u Brdu kod Kranja.

Uz moto EUSDR Ulazak u desetljeće budućnosti, na ovogodišnjem Forumu je, među ostalim, bilo riječi o proširenju EU, potpori Programa dunavske regije zemljama pristupnicama, oporavku Ukrajine, energetskim i prometnim izazovima regije te uključivanju mladih u EUSDR i zanimanjima koja će biti potrebna u budućnosti.

U obraćanju tokom ministarskog sastanka ministar Konaković je naglasio da se hitno mora pronaći način za daljnje jačanje međusobne saradnje, solidarnosti i jedinstva za dobrobit cijele regije u ovom izazovnom geopolitičkom trenutku.

Ocijenio je da je rat u Ukrajini doveo do novog zamaha u procesu proširenja EU. Istaknuo je da bi eventualna odluka o početku pregovora o članstvu BiH u Evropskoj uniji do kraja godine značila snažnu podršku evropskim snagama u našoj zemlji. Naglasio je da BiH s nadom čeka na dvije važne odluke.

Prva je ekonomska, u vezi s velikim paketom pomoći za zapadni Balkan, koja bi imala značajan utjecaj na razvoj bh. ekonomije i kreiranje novih radnih mjesta, dok je druga odluka o otvaranju pregovora sa Evropskom unijom. Poručio je da zapadni Balkan što prije treba biti integriran u veliku evropsku porodicu.

Na ministarskom sastanku usvojena je Zajednička izjava o provedbi Strategije, u kojoj je ocijenjen dosadašnji rad i napor članica EUSDR te je potvrđen politički angažman i nastavak napora za jačanje saradnje u okviru EUSDR.

Ministar Konaković učestvovao je potom, u okviru 12. Godišnjeg foruma, i na panelu na visokom nivou na kojem se razgovaralo o novom zamahu procesa proširenja EU i ulozi makroregionalne saradnje i procesa proširenja EU.

Ministar se u obraćanju posebno osvrnuo na proces proširenja EU te odlazak mladih. Upozorio je da je stotine hiljada mladih i kvalificiranih ljudi bez perspektive kod kuće, uglavnom one evropske, napustilo zapadni Balkan posljednjih godina te da će se učinci ovog negativnog trenda osjetiti u narednim decenijama.

Naglasio je da bi ubrzanje procesa eurointegracija moglo usporiti odljev mozgova i ublažiti njegove dugoročne negativne učinke, dajući svjetliju perspektivu mladoj generaciji.

Na marginama Foruma ministar Konaković je tokom susreta sa ministricom za evropske integracije Republike Srbije Tanjom Miščević razmijenio mišljenja o regionalnoj saradnji i odnosu EU prema Zapadnom Balkanu.

Strategija EU za Dunavsku regiju je makroregionalna strategija EU koju čini 14 država: Austrija, Bugarska, Češka Republika, Hrvatska, Njemačka (Baden Württemberg, Bavarska), Mađarska, Slovačka Republika, Slovenija, Rumunjska, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Ukrajina, saopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.