predlaže reformu

Italija je mijenjala vlade kao čarape. Meloni smislila kako to riješiti

Italijanska premijerka Georgia Meloni i najvažniji ministri vlade podržali su prijedlog ustavne reforme za direktno biranje premijera, u pokušaju da se okonča hronična politička nestabilnost zemlje.

Nakon što je u septembru prošle godine došla na vlast sa svojom desničarskom koalicijom, Meloni je ustavnu reformu učinila ključnim elementom svoje politike, prenosi agencije.

Italija je od Drugog svjetskog rata imala gotovo 70 vlada, više nego dvostruko od Velike Britanije i Njemačke.

Jača veza

Vladini zvaničnici su saopćili da će prema predloženoj reformi koalicije morati predstaviti premijerske kandidate na izborima, u pokušaju da se poboljša stabilnost tako što će se stvoriti snažnija veza između vlade i glasača.

Vlada također namjerava promijeniti izborni zakon kako bi osigurala da izbori iznjedre radno sposobne većine.

Isti izvori rekli su da je cilj drugog paketa sprečavanje stalnih promjena u sastavu vladajućih koalicija, što bi trebalo otežati opozicionim strankama da se pridruže većini ako izabrani premijer ne može nastaviti s mandatom.

Vodeće ljevičarske opozicione snage, Pokret pet zvjezdica i Demokratska stranka (PD), rekle su da će se boriti protiv reformnih planova.

Temeljna važnost

Tvrde da ugrožavaju načelo ravnoteže od temeljne važnosti za funkcioniranje političkog sistema uspostavljenog prema ustavu iz 1948. godine koji je sastavljen odmah nakon Mussolinijeve diktature.

Ostatak opozicije spreman je sarađivati po tom pitanju. Bilo kakve izmjene ustava trebaju dvotrećinsku podršku oba doma parlamenta.

To je teško zamislivo s obzirom na političku rascijepljenost u Italijhi. Ako to propadne, prijedlog može biti izglasan referendumom.