Upravni odbor Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu (KCUS) 30. oktobra je i zvanično pokrenuo proceduru smjene Sebije Izetbegović sa dužnosti direktorice ove institucije.
U saopćenju koje je tada pročitala Muamera Šehić, iz press-službe KCUS-a, navedeno je da Izetbegović ima rok od osam dana da se očituje o smjeni. Ukoliko se ne očituje - bit će odmah razriješena dužnosti.
Neće ništa prekršiti
Član UO Dragan Stevanović je kazao da će se čekati njeno izjašnjenje i ukoliko ga dostavi ono će biti razmatrano i nakon toga će biti donesena odluka.
"Nijednu stepenicu koja nam je propisana zakonom mi nećemo prekršiti. Nemamo razloga za žurbom. Sad čekamo očitanje Izetbegović, ako bude pravnih argumenata sve ćemo preispitati, ako ne bude onda idemo sve po zakonu", rekao je član Upravnog odbora KCUS-a Dragan Stevanović, obrazlažući medijima proceduru.
S obzirom na datum kada je Upravni odbor usvojio prijedlog "odluke o pokretanju postupka za razrješenje Generalne direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović prije isteka mandata tj. prije 09.01.2024. godine", mnogi su pomislili da rok za njeno izjašnjenje istječe ovih dana.
Međutim, to nije slučaj.
Uručenje preko pošte
"Osam dana bi teklo od dana donošenja odluke Upravnog odbora u slučaju da joj je odluka lično uručena.
Međutim, kad se ide na uručenje preko pošte, tad se moraju ispoštovati svi rokovi tako da Sebija Izetgebović ima rok do, okvirno, 15. novembra da se izjasni.
Koliko sam upoznat, to izjašnjenje još nije stiglo", kaže naš izvor s KCUS-a.
Međutim, prema saznanjima Raporta, zato stižu krivične prijave u Vladu Federacije Bosne i Hercegovine koje je podnijela još uvijek zvanična direktorica KCUS-a zbog navodno nezakonite smjene Upravnog odbora i imenovanja novog.
Naime, Vlada FBiH je nedavno smijenila stari saziv UO KCUS-a te imenovala novi, na čelu s Benjamin Kulovcem, nakon čega je uslijedila i inicijativa za smjenu supruge predsjednika SDA Bakira Izetbegovića s funkcije direktorice KCUS-a.