Udruženje pedijatara i ljekara za adolescente (BVKJ) Sjeverne Rajne-Vestfalije istaknulo je da je dječji organizam izuzetno osjetljiv na nedostatak važnih hranjivih tvari. Za optimalan tjelesni rast i zdrav razvoj svih organa, posebno mozga, potrebno je unositi mnoge supstance u dovoljnim količinama, objasnio je glasnogovornik udruženja, Axel Gerschlauer, povodom Svjetskog dana vegana, 1. novembra.
Kod veganske prehrane, nedostatak proteina, određenih masnih kiselina, vitamina i drugih važnih elemenata koji se unose u tragovima može biti kritičan. Čak i manje fluktuacije i nedostatak ovih tvari mogu oštetiti organe beba koje rastu i koji su posebno osjetljivi, upozorio je Gerschlauer. Posebno je istaknuo da neurološki razvoj i mentalno zdravlje djece mogu biti ozbiljno ugroženi dugotrajnom veganskom prehranom.
U Njemačkoj, gotovo 10 posto odraslih osoba su vegetarijanci ili vegani, što znači da ne konzumiraju meso i mesne proizvode, ili bilo kakve životinjske proizvode kao što su mlijeko ili jaja, prema priopćenju udruženja. Mnogi roditelji također svoju djecu hrane vegetarijanski ili veganski, ali pedijatri upozoravaju da veganska prehrana nije prikladna za bebe i malu djecu.
Nedostatak važnih hranjivih tvari u veganskoj prehrani mora se nadoknaditi kroz drugu hranu, ali čak i tada, neki nutrijenti, kao što je vitamin B12, zahtijevaju dodatne suplemente.
Pedijatri posebno naglašavaju da ako starija djeca i mladi izaberu vegansku prehranu iz etičkih ili ekoloških razloga, potrebno je potražiti kvalificirane savjete i redovito provoditi analize krvi kako bi se osigurao unos svih važnih hranjivih tvari.
Dojilje koje prakticiraju veganstvo također moraju uzimati dodatke vitamina B12 i redovno provjeravati svoje zdravstveno stanje kroz analize krvi.