UMJETNA INTELIGENCIJA

Šef firme koja je razvila ChatGPT: Ne znamo kako će AI utjecati na izbore u SAD-u

Kad su u pitanju izbori, opasna stvar zapravo nije ono što mi razumijemo, postojeće slike i videozapisi, već su to sve nove stvari
FOTO: Screenshot/Youtube

Sam Altman, šef kompanije OpenAI koja je razvila ChatGPT, smatra da je čovječanstvo trenutačno na putu samouništenja kao vrste, ali ističe da bi umjetna inteligencija mogla biti rješenje.

"Potrebna nam je tehnologija ako želimo napredovati desecima ili stotinama miliona, ili hiljadama miliona godina", rekao je izvršni direktor na panelu u srijedu na summitu Azijsko-pacifičke ekonomske suradnje u San Franciscu.

Altman se tako pridružio Chrisu Coxu, direktoru proizvoda Meta Platforms Inc. i višem potpredsjedniku Googlea Jamesu Manyiki riječima hvale o umjetnoj inteligenciji na pozornici. No, trojac je također istaknuo da tehnologija sa sobom nosi rizike pred velikom izbornom godinom u SAD-u, prenosi Bloomberg.

"Ne razumijemo u potpunosti kako će to funkcionirati"

"Kad su u pitanju izbori, opasna stvar zapravo nije ono što mi razumijemo, postojeće slike i videozapisi, već su to sve nove stvari", rekao je Altman. "Još nepoznati rizici mogli bi uključivati moguće inovacije u personaliziranom uvjeravanju. Ne razumijemo u potpunosti kako će to funkcionirati", rekao je.

Cox je rekao da se Meta prilično ozbiljno usredotočila na svoju ulogu u izborima i napomenuo da iako bi umjetna inteligencija mogla pogoršati neke probleme s dezinformacijama, također bi bila korisna u otkrivanju štetnog sadržaja prije nego što se proširi.

Cox je dodao da je Meta radila s raznim ljudima, uključujući dužnosnike Bijele kuće i druge izabrane vođe, kada je razvijala svoj jezični model umjetne inteligencije, Llama 2. "Mislim da su svi ti koraci neophodni", rekao je Cox. "Ne možete samo reći: 'Vjerujte nam.'"

Šta s nadzorom nad umjetnom inteligencijom?

Altman, koji je glasno govorio o potrebi državnog nadzora nad umjetnom inteligencijom, rekao je da velike regulatorne promjene nisu potrebne za trenutne verzije tehnologije, ali da će uskoro biti.

"Ne treba nam teška regulacija ovdje i sada, već vjerojatno za sljedećih nekoliko generacija", rekao je. "Ali u nekom trenutku kada model može napraviti ekvivalentan rezultat cijele kompanije, ili cijele zemlje, ili cijelog svijeta, možda želimo kolektivni nadzor oko toga."