misterije

Naučnici tvrde da je kineska raketa koja se zabila u mjesec nosila na sebi nešto nepoznato

Dana 4. marta 2022. misteriozni objekat poznat kao WE0913A srušio se na površinu Mjeseca, ostavljajući za sobom dvostruki krater neobičnog oblika

Komad svemirskog otpada koje je napravio čovjek udario je u drugu stranu Mjeseca prošle godine, što je u početku ostavilo naučnike zapanjenima. Nakon malo astronomskog detektivskog rada, novo istraživanje tvrdi da se najvjerovatnije radilo o kineskoj raketi-pojačivaču - s nepoznatim objektom pričvršćenim za nju.

Dana 4. marta 2022. misteriozni objekat poznat kao WE0913A srušio se na površinu Mjeseca, ostavljajući za sobom dvostruki krater neobičnog oblika. Iako se u početku sumnjalo da je dio rakete SpaceX Falcon 9, kasniji dokazi su ukazivali na to da je to bio pojačivač u sklopu lunarne misije Chang‘e 5-T1. Kina je, međutim, negirala bilo kakvu umiješanost.

Sada se naučnici sa Univerziteta Arizona, Kalifornijskog instituta za tehnologiju, Projekta Pluton i Instituta za planetarnu nauku nadaju da će misteriju razriješiti. Oni su mapirali putanju objekta koristeći posmatranja teleskopa sa zemlje i zaključili da je WE0913A dio kineske rakete Long March iz misije Chang‘e 5-T1 koja je lansirana 2014, piše iflscience.com.

Tim je ovu tvrdnju iznio sa dvije linije dokaza. Prvo, činilo se da se objekt nije ljuljao dok je pao na površinu Mjeseca, već se rotirao u prilično organiziranom kotrljajućem prevrtanju. Oni tvrde da to pokazuje da je stepen rakete bio izbalansiran sa značajnom protutežom dva motora, od kojih svaki teži 544 kilograma (1.200 funti).

"Nešto što je bilo u svemiru sve dok je ovo podvrgnuto silama gravitacije Zemlje i Mjeseca i sunčeve svjetlosti. Tako da biste očekivali da se malo ljulja, posebno ako uzmete u obzir da je tijelo rakete veliko prazna školjka sa teškim motorom na jednoj strani. Ali ovo je bilo samo prevrtanje kraj-na-kraja, na vrlo stabilan način", Tanner Campbell, prvi autor studije i doktorant na Odsjeku za svemirsko i mašinsko inženjerstvo Univerziteta u Arizoni, navodi se u saopštenju."Znamo da je pojačivač imao instrument palubu montiran na svom gornjem kraju, ali oni su teški samo oko [27 kilograma] 60 funti ili tako nešto. Izvršili smo analizu balansa obrtnog momenta, koja je pokazala da bi ova količina težine pomjerila centar rakete gravitacije za nekoliko inča – to nije bilo ni približno dovoljno da objasni njegovu stabilnu rotaciju. To je ono što nas navodi na pomisao da je moralo biti nešto više montirano sprijeda", dodao je.

Drugo, istraživači su takođe bili zapanjeni čudnim kraterima koji se preklapaju koje je formirao, a koji su napravljeni od istočnog kratera prečnika oko 18 metara (59 stopa) i zapadnog kratera oko 16 metara (52 stope) u prečniku.

"Ovo je prvi put da vidimo dvostruki krater", objasnio je Campbell. "Znamo da je u slučaju Chang‘e 5 T1 njegov udar bio gotovo ravno dolje, a da biste dobili ta dva kratera približno iste veličine, potrebne su vam dvije otprilike jednake mase koje su međusobno udaljene."

Što se tiče neotkrivenog tereta, Campbell i tim ne čekaju nikakve odgovore.

"Očigledno, nemamo pojma šta bi to moglo biti - možda neka dodatna struktura podrške, ili dodatna instrumentacija, ili nešto drugo", rekao je.