WMO

Posljednja decenija najtoplija je u historiji: Bit će sve manje pitke vode, a sve više poplava

Decenija za nama najtoplija je u historiji, a obilježili su je otapanje polarnoga i planinskog leda i rast nivoa mora koji je brži nego u 20. stoljeću, objavila je Svjetska meteorološka organizacija (WMO).

Ledenjaci se stanjuju prosječno za metar godišnje što je “bez presedana”, a antarktički kontinentalni ledeni pokrov izgubio je gotovo 75 posto više leda između 2011. i 2020. nego između 2001. i 2010.

To znači da će milionima ljudi u svijetu biti dostupno manje svježe i pitke vode, a niska obalna područja suočit će se s poplavama zbog češćih i sve većih plima.

Globalni staklenički plinovi nastavljaju rasti unatoč kratkome padu za vrijeme pandemije koronavirusa, pri čemu je, od 1990. svako desetljeće toplije od prethodnoga, upozorava WMO te dodaje da je između 2011. i 2020. prosječna globalna temperatura iznosila 1,1 Celzijev stepen iznad predindustrijskog nivoa.

Najtoplije godine decenije bile su 2016. i 2020., a šest najtoplijih godina zajedno evidentirano je u periodu između 2015. i 2020.

“Svaka decenija od 1990-ih bilo je toplije od prethodnoga i ne uočavamo trenutne znakove preokreta ovog trenda”, rekao je glavni sekretar WMO-a, profesor Petteri Taalas.

“Rekordno visoke temperature prijavilo je više zemalja nego u bilo kojoj drugoj deceniji. Naši se okeani zagrijavaju sve brže, a stopa porasta nivoa mora gotovo se udvostručila u manje od jedne generacije. Gubimo utrku u nastojanju da spasimo ledenjake i ledene ploče koji se otapaju”, upozorio je.

Arktik se zagrijava brže od bilo kojeg drugog područja na Zemlji jer tamne površine okeana apsorbiraju više sunčeve energije, umjesto da je reflektiraju natrag u svemir zahvaljujući bijelim površinama morskog leda u sklopu procesa poznatog kao Albedo efekt.

Albedo je fizikalna veličina koja opisuje odražavanje svjetlosti s površine tijela koja sama ne svijetle, omjer toka zračenja odražene svjetlosti prema toku zračenja svjetlosti koja je pala na tijelo. Potpuno bijelo tijelo odražava svu svjetlost i ima albedo jednak jedan, a apsolutno crno tijelo ne odražava ništa i ima albedo jednak nuli. Mjerna jedinica albeda je broj jedan.

Otapanje grenlandskog ledenog pokrivača prouzrokovalo je porast nivoa mora po godišnjoj stopi od 4,5 mm godišnje u posljednjoj deceniji, u poređenju s 2,9 mm godišnje između 2001. i 2010. godine.

Jedina dobra vijest je da se rupa u ozonskom omotaču iznad Antarktika smanjila u odnosu na prethodne dvije decenije i da su se poboljšali sistemi ranog upozorenja na katastrofe, što je rezultiralo manjim brojem povrijeđenih i poginulih.

Zemlje su se obavezale da će zaustaviti porast prosječne globalne temperature za 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijski nivo. Zbog toga su se njihovi predstavnici sastali u Dubaiju na klimatskim samitu UN-a COP28 da bi procijenili kolik je napredak postignut.

Moramo smanjiti emisije stakleničkih plinova. To je prioritet za opstanak naše planete jer samo tako možemo spriječiti da klimatske promjene izmaknu kontroli. Naše vremenske prilike postaju sve ekstremnije s jasnim i dokazivim utjecajem na socio-ekonomski razvoj”, kazao je Talaas.

“Suše, toplinski valovi, poplave, tropski cikloni i šumski požari oštećuju infrastrukturu, uništavaju poljoprivredne prinose, ograničavaju zalihe vode i potiču ljude na masovna raseljavanja. Brojne studije pokazuju da se opasnost od velikih vrućina znatno povećao upravo u zadnjih deset godine”, upozorio je Talaas.