Nakon što su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu predali jučer uhapšene Ranka Debevca, predsjednika Suda BiH i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića u nadležnost Tužilaštva BiH uskoro se očekuje i odluka o tome hoće li Tužilaštvo BiH tražiti pritvor za osumnjičeni dvojac.
I dok ovakva odluka za Mehmedagića, u radno-pravnom smislu, odnosno u kontekstu funkcije ne znači ništa, jer je on penzioner, za Debevca odluka o pritvoru ubrzava odluku o njegovom udaljenju od vršenja dužnosti.
Naime, prema odredbama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, konkretno, odredbi o Obaveznom privremenom udaljenju od vršenja dužnosti navodi se da sudija ili tužilac koji se nalazi u pritvoru privremeno se udaljuje od vršenja dužnosti sudije ili tužioca.
Takvo udaljenje traje dok se lice nalazi u pritvoru, a VSTV može produžiti udaljenje od vršenja dužnosti ako je sudija ili tužilac i pušten iz pritvora.
Čak ukoliko Debevcu ne bi bio određen pritvor, on se može udaljiti od vršenja dužnosti predsjednika Suda BiH, shodno zakonskoj odredbi koja nalaže da se sudija ili tužilac mogu udaljiti s pozicije, između ostalog, ako je protiv njega pokrenuta istraga u krivičnom postupku, do čega je u slučaju Debevca i došlo.
Stoga VSTV na sutrašnjoj sjednici u Sarajevu na kojoj bi, kako je Raport već pisao trebali imenovati sudiju koji će biti v.d. predsjednika Suda BiH, neće imati dilema s ispunjenim preduvjetima za to imenovanje.
Inače, VSTV kao regulatorno tijelo u pravosuđu u BiH, između ostalog, zaduženo i za imenovanje nosilaca pravosudnih funkcija na svim nivoima u BiH, te disciplinsku odgovornost sudija i tužilaca, nije se oglašavalo o hapšenju predsjednika Suda BiH koje je "uzdrmalo" BiH.
Pokušali smo kontaktirati Halila Lagumdžiju, predsjednika VSTV-a, ali on nije odgovarao na naše telefonske pozive.