Stres uvijek potiče kaskadu reakcija unutar uma i tijela, no najvažnije je kako na njega reagujete. Pod normalnim stresom osoba u stanju opuštenosti nailazi na stresor, započinje odgovor na stres, diže se na vrhunac, a zatim se vraća na početnu liniju. Međutim, kada je neko stalno pod stresom, sposobnost povratka na početnu liniju polako počinje opadati, nastupa hronični stres koji može dugoročno negativno utjecati na zdravlje.
Pet loših stanja
Postoji nekoliko znakova koji ukazuju da ste preopterećeni stresom:
- ako konstantno osjećate da ste pod stresom
- ako osjećate kao da ste na autopilotu i ne možete se opustiti
- ako imate problema s regulisanjem emocija
- ako se počnete skrivati od života i ljudi
- ako imate fizičke simptome kao što su glavobolje, bol u prsima, želučane tegobe, problemi sa spavanjem ili češće obolijevate.
Među fizičkim promjenama koje se mogu dogoditi kada uočite prijetnju je stvaranje hormona stresa - kortizola, očekujete nešto loše, pažnja postaje izrazito usmjerena na ono što se događa. Srce, pluća i mišići pripremaju se za borbu ili bijeg. Povećava se broj otkucaja srca, krvni pritisak i brzina disanja jer stanicama treba isporučiti više kisika. Probavni i reproduktivni sistem u tom trenu nisu potrebni pa se njihove aktivnosti usporavaju. Imunosni sistem skreće pažnju s borbe protiv virusa, bakterija ili stanica raka i prelazi u upalni način rada povećavajući proizvodnju proteina zvanih citokini koji prilagođavaju taj proces. Kada neko shvati da je prijetnja prošla, tijelo se počinje oporavljati od tog odgovora, prebacuje se u stanje popravka, obnove i rasta.
"To je dobro jer razvija vašu otpornosti. Ako ste ikada prevladali stresni događaj u životu, obradili ga u potpunosti i dovršili taj ciklus, sljedeće slično iskustvo dočekat ćete s mišlju: ‘O ne, ali ja to mogu prevladati", navode u Klinici Mayo.
U suprotnom primijenite antistresne i tehnike opuštanja, a ako ni one ne djeluju, potražite stručnu pomoć.