Svijet

Malobrojna armenska zajednica u Jerusalemu suprotstavila se izraelskom projektu doseljavanja: Stali ispred buldoždera

Stanovnici historijske armenske četvrti u istočnom Jerusalemu kojeg je anektirao Izrael brzo su se mobilizirali kada su buldožeri došli da započnu radove na gradnji luksuznog hotela, projekta za koji strahuju da prijeti drevnoj, ali sve manjoj drevnoj zajednici Armena u Svetoj zemlj, piše AFP.

Sporazum o gradnji nekretnina prema kojem je australsko-izraelskom investitoru dodijeljeno približno 25 posto armenske četvrti Starog grada izazvao je ljutnju i zabrinutost među njenim stanovnicima.

"Mladi su stigli u velikom broju i postavili se ispred buldožera", rekao je stanovnik Kegham Balian nakon eskalacije prošlog mjeseca.

"Doseljenici su potcijenili našu zajednicu", rekao je jedan armenski trgovac. "Vodimo mirnu borbu i ne bojimo se."

Od početka gradnje, Armenci su podigli kamp, donoseći šatore, šporete, madrace i čak televizor na všesedmično okupljanje kako bi čuvali osporeno zemljište.

Unutar šatora, drvene daske zakrpljuju rupe koje su ostale od građevinskih radova.

U četvrtak je "više od 30 naoružanih provokatora" napalo članove armenske zajednice, uključujući sveštenike, saopćila je armenska patrijaršija u Jerusalemu.

Patrijašija je optužila direktno investitora, Dannyja Rothmana, da je odgovoran za "masovni i koordinirani fizički napad" neposredno nakon što je patrijaršija podnijela zahtjev sudu da poništi kontroverznu prodaju zemljišta.

Istočni Jeruzalem i Stari grad - podijeljeni na muslimanski, kršćanski, jevrejski i armenski kvart - okupirani su od strane Izraela 1967. godine i anektirani, ali međunarodna zajednica to nije priznala.

Pitanje vlasništva nad zemljištem ključni je izvor napetosti u istočnom Jerusalemu i okupiranoj Zapadnoj obali, gdje je Izrael izgradio i proširio naselja, što se smatra nelegalnim prema međunarodnom pravu.

U Starom gradu, gdje su područja podijeljena na muslimanske, kršćanske, jevrejske i armenske kvartove, ostalo je samo oko 2.000 Armenaca nakon valova iseljavanja, uglavnom prema Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi još od 1960-ih.

Kao i Palestinci u ostalom dijelu istočnog Jerusalema, većina Armenaca nema izraelsko državljanstvo, već samo prebivalište.