Iran je za dva dana pokrenuo udare na ciljeve u tri savezničke zemlje - Siriji, Iraku i Pakistanu. Pakistan je odgovorio raketnim napadom na iransku teritoriju. Pa zašto je Iran to uradio i zašto se to dogodilo sada?
Sve ukazuje na to da je iranska vojska, Revolucionarna garda, bila pod pritiskom da djeluje od islamskih tvrdolinijaša unutar zemlje.
Ovi tvrdolinijaši su sve nezadovoljniji što Iran očigledno stoji postrani dok Izrael ubija ogroman broj Palestinaca u Gazi.
Oni su također ljuti što Iran nije učinio ništa nakon što je njegov najveći neprijatelj Izrael ubio nekoliko najviših komandanata Revolucionarne garde u Siriji - i samo verbalno podržao Hute kada su se našli pod udarima SAD-a i Velike Britanije.
I onda je bombaški napad koji je preuzela grupa Islamska država (IS) u iranskom gradu Kermanu dvije sedmice prije, u kojem su poginule najmanje 84 osobe.
Smatrali su da moraju nekako djelovati, bez podizanja tenzija s Izraelom ili SAD-om. Iran je pazio da se ne uključi direktno u rat Izrael - Gaza - iako nudi vojnu podršku Hamasu, Hutima i Hezbollahu.
Postigli su nekoliko autogolova
Ali u napadu na Siriju, Irak i Pakistan, čini se da su postigli nekoliko autogolova.
Iran je rekao da je napad raketama i dronovima unutar Pakistana bio usmjeren na militantnu grupu Jaish al-Adli - ono što naziva "iranskom terorističkom grupom". Ali Pakistan kaže da je ubio dvoje djece.
Pakistan, nuklearna sila, smatrala je da mora odgovoriti na napad - što je bilo jasno kršenje pakistanskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Također je potkopao pakistansko nuklearno odvraćanje.
Stoga je pokrenuo vlastite napade na, kako je rekao, skrovišta pakistanskih "terorista" sa sjedištem u Iranu - Oslobodilačka vojska Beludžistana i Oslobodilački front Beludžistana. Iran kaže da su ubijene tri žene, dva muškarca i četvero djece.
Napadi oko glave ozbiljno su narušili normalno dobre odnose među susjedima. Revolucionarna garda nije očekivala ovu reakciju Pakistana.
Iran i Pakistan moraju sarađivati
Iran i Pakistan dijele granicu od 900 km (560 milja) koju je teško kontrolirati bez saradnje. Pakistan je bio vrijedan saveznik na međunarodnim forumima, često glasajući u korist Teherana.
Čini se da je napad na Siriju bio odgovor na ubistva u Kermanu. Ali čak i tamo, nema izvještaja o velikom udaru protiv IS ili tvrdolinijaških sunitskih grupa, kako Iran tvrdi.
U Iraku - možda najbližem susjedu i savezniku Irana - vlada je razbješnjena napadima u kojima je Iran koristio oko 11 balističkih projektila da pogodi metu u Irbilu, u iračkoj regiji Kurdistan.
Iran je tvrdio da je gađao operativni centar Mosada, izraelske obavještajne agencije. Međutim, iračke i kurdske vlasti kažu da je pogođena kuća poznatog biznismena, pri čemu je ubijen zajedno sa suprugom i dvoje djece, od kojih je jedno bilo mlađe od godinu dana.
Iračka vlada se žalila Vijeću sigurnosti UN-a, koje bi trebalo da raspravlja o napadima. Incident je narušio međususjedske odnose koji su se gajili godinama, uprkos nekoliko problema između dva naroda.
Revolucionarna garda je možda donijela odluku o pokretanju napada na tri zemlje nakon samo konsultacija s iranskim vrhovnim vođom. Postoje znakovi da ministar vanjskih poslova nije konsultovan prije izvođenja napada.
Čini se da su napadi ove sedmice dodatno potkopali međunarodnu poziciju Irana, dovodeći njegovu odbranu u opasnost i čineći da Revolucionarna garda izgleda bezobzirno i sklona preuzimanju neproračunatih rizika.