SLAVKO ĆURUVIJA

Sutra protest u Srbiji zbog oslobađanja četvorke optužene za ubistvo novinara

Ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, koje je naručila i organizirala država, ostaje nekažnjen zločin 25 godina nakon što je počinjen i devet godina od početka suđenja

Ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, koje je naručila i organizirala država, ostaje nekažnjen zločin 25 godina nakon što je počinjen i devet godina od početka suđenja, objavila je Fondacija Slavko Ćuruvija i pozvala na protest ispred Žalbenog suda u Beogradu koji je optužene oslobodio krivnje.

Žalbeni sud u Beogradu je u petak oslobodio četvoricu osuđenih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 1999. nakon što je niži sud pripadnike nekadašnje srbijanske tajne službe dvaput proglasio krivima i osudio na 100 godina zatvora.

Udruženje koja nosi ime ubijenog novinara reklo je da odluka suda znači da se "pravosuđe predalo pred silom".

Četvorica optuženih za ubistvo

Ćuruvija, novinar i vlasnik listova Dnevni telegraf i Evropljanin ubijen je s više hitaca 11. aprila 1999. Za to ubistvo su tek 2015. optuženi tadašnji šef tajne službe Radomir Marković i trojica visokih dužnosnika službe Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak.

Žalbeni sud je ocijenio kako nema neposrednih i posrednih dokaza koji bi pouzdano potvrdili krivnju Markovića, Radonjića, Kuraka i Romića.

Takva sudska odluka potaknula je osude novinarskih udruženja, građanskih pokreta i civilnog društva u Srbiji, regiji i svijetu, uz ocjene da je to udarac na slobodu medija u Srbiji te dodatna nesigurnost za novinare koji su u svom poslu često meta napada, prijetnji, pa i otvorenog nasilja.

"Odluka suda će imati trajne posljedice jer utvrđuje da je najjeftiniji oblik cenzure - ubistvo novinara"

Predsjednik Povjerenstva za istraživanje ubistava novinara Veran Matić je odluku o oslobađanju optuženih za ubistvo okarakterizirao kao "veliki poraz pravne države i demokracije" te odsustvo namjere da se kazni nasilje nad novinarima.

Podsjetivši da u svijetu više od 85 posto slučajeva ubistava novinara ostaje nerazriješeno i nekažnjeno, Matić je konstatirao da će odluka suda imati "trajne posljedice jer utvrđuje da je najjeftiniji oblik cenzure - ubistvo novinara".

"Presuda šalje jezivu poruku"

Gulnoza Said, predstavnica Povjerenstva za zaštitu novinara, upozorila je da presuda šalje "jezivu poruku" u Srbiji da ubistva novinara prolaze nekažnjeno.

Predsjednica Evropske federacije novinara Maja Sever presudu vidi kao "strašan udar na novinare i medijsku zajednicu u Srbiji", ali i na "demokraciju i vladavinu prava".

"Ovom presudom država pokazuje da nije sposobna ili ne želi rješavati slučajeve ubistva novinara. Također, novinarima se šalje poruka da ih država neće zaštititi", napisala je Sever na društvenoj mreži X.

"Pravda za novinare je ključna za slobodu medija"

Presudu "razočaravajućom" za srbijansko društvo i novinarsku zajednicu vide i Reporteri bez granica, Koalicija za slobodu medija i regionalna balkanska mreža SafeJournalist, koja okuplja više od 6000 medijskih djelatnika diljem bivše Jugoslavije.

"Pravda za novinare je ključna za slobodu medija i društvo vladavine zakona", poručio je Odjel za slobodu medija pri OESS-u.

State department: Odluka suda je obeshrabrujuća

Oglasio se i State department, ocijenivši odluku suda kao "obeshrabrujuću".

"Obeshrabrujuće je vidjeti da pravda i odgovornost za ubice Slavka Ćuruvije ostaju nedostižni, čak i 25 godina nakon njegova ubistva. Tužan dan za novinarstvo", navedeno je u pisanom odgovoru američke vlade na upit Glasa Amerike.

Fondacija Slavko Ćuruvija pozvala je na protestni skup koji će se održati sutra.