Donald Trump (77) trenutno prevladava među republikancima i ima dobre šanse pobijediti aktuelnog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, demokratu Joea Bidena (81), na predsjedničkim izborima u SAD 5. novembra.
Trump po drugi put u Bijeloj kući?
Svijet zbog toga ponovo nervozno gleda prema SAD! Trumpovi kritičari iznose krajnje pesimistične prognoze. Međutim, da li bi Trumpov drugi predsjednički mandat zaista bio tako loš?
Izvukli lekcije
BILD je to provjerio.
Iz prvog mandata (2017/2021) mogu se izvući lekcije: nakon početnih napada panike (Treći svjetski rat? Novi Hitler?), barem je njegov vanjskopolitički bilans na kraju bio pozitivniji nego što su se mnogi bojali, uprkos stalnom haosu u Bijeloj kući:
- Trump je sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una pokušao staviti na uzicu i lično ga je upoznao.
- Bio je to prvi susret američkog predsjednika i sjevernokorejskog čelnika od osnivanja Sjeverne Koreje 1948. godine.
- Trump je inicirao nekoliko mirovnih sporazuma na Bliskom istoku – uključujući između Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
- Trump se oslanjao na deregulaciju (iako nauštrb zaštite okoliša i potrošača) i smanjenje poreza. I na krilaticu "Amerika na prvom mjestu" u globalnoj trgovini.
- Posebno se suprostavio Kini. Mnogi Amerikanci bili su optimistični u pogledu snažnog rasta plaća.
- Trump je uspio izgraditi samo manje segmente obećanog "zida", ali je broj migracija ostao daleko ispod broja njegovog nasljednika.
- Užasna 2020. godina (Covid, nemiri zbog ubistva Georgea Floyda) izbacila je Trumpovo predsjedništvo iz šina.
Kada je Trump nakon izbornog poraza protiv Bidena htio ostati na vlasti u nečemu što je gotovo izgledalo poput državnog udara i poslao razuzdanu rulju na Kapitol, činilo se da je gotov.
Međutim, njegov nasljednik Joe Biden, koji je preuzeo dužnost kao “spasitelj Amerike”, jedva da je bio popularniji - i upravo to daje Trumpu priliku za povratak.
Biden također ima postignuća za pokazati: progurao je trilione dolara paketa za podršku privredi i zaštitu klime te je sklopio savez protiv Rusije nakon napada u Ukrajini.
Međutim, veliki broj migranata i visoka inflacija, između ostalog, uništili su idiličnu sliku. Nedavno je Biden dobio samo 39 posto podrške.
Glasna upozorenja
Što je s mogućim drugim Trumpovim mandatom?
Upozorenja su opet glasna - Trump bi mogao izvesti SAD iz NATO-a, strahuje bivši savjetnik John Bolton (75).
To bi moglo biti smrtno zvono za zapadni odbrambeni savez - usred najratobornijeg svijeta u dugo vremena.
Trumpova sklonost despotima (Vladimir Putin, Kim jong-un, mnogi šeici...) također dolazi u najgorem mogućem trenutku s obzirom na svjetsku situaciju.
Trumpovo hvalisanje da će okončati ukrajinski rat "za 24 sata" također nije dobar znak. Stoga u Kijevu postoji velika zabrinutost oko Trumpa. I ne samo tamo.
Mir u Ukrajini pod vodstvom Putina potaknuo bi ruskog vođu da napadne druge zemlje u borbi protiv navodnih "nacista". Čak bi i države NATO-a poput Estonije, Latvije, Litvanije, Finske ili Poljske mogle biti pogođene - a time i direktno Njemačka.
Najopasnija stvar je da bi Trump mogao potkopati ili čak uništiti američku demokratiju iz drugog pokušaja. Rekao je da želi biti "diktator na jedan dan".
Također zabrinjavajuće - konzervativni "Heritage Foundation" razvio je plan ("Projekt 2025") za učvršćivanje Trumpove moći na svim nivoima. Kritičari se boje kraja demokratskih institucija.
Općenito, to bi mogao biti “osvetnički madat”.
Uostalom, Donald Trump je svojim pristalicama rekao:
"Ja sam vaša odmazda…".