Uzavrela je u posljednje vrijeme politička slika Bosne i Hercegovine.
Usto da dodamo promenadu stranih zvaničnika kroz našu zemlju. Koraci prema EU sve su kraći, krucijalni državni zakoni koje trebamo usvojiti na ovom putu izvlače se iz ladice, pa ponovo vraćaju u nju. Znamo ko otvoreno opstruira rad države, nije tajna. Upravo ti koji su dosad nonšalantno blokirali državu, postaju nestrpljivi.
Zašto partneri Trojke HDZ i SNSD pokazuju nervozu, da li je to zbog toga što im Trojka ne ispunjava želje koje su zamislili?
Nerin Dizdar, ministar raseljenih osoba i izbjeglica FBiH (SDP), kaže za Raport da Trojka ne nastupa na taj način da neko treba ispunjavati nečije želje.
"Što se Trojke tiče, mi smo zagovarali dogovaranje i pokušaj dolaska do kompromisnih rješenja u skladu sa Ustavom, zakonima BiH i onim što su uslovi za pristupanje BiH Evropskoj uniji. To je nužni okvir. Za nas su, što se tiče Izbornog zakona, prioritet provedbe presude Evropskog suda za ljudska prava, a to je jedan od prioriteta za otvaranje pregovora. Mi razumijemo da drugi politički subjekti imaju drugačije stavove, ali ovdje smo da se o svim političkim pitanjima pokušamo dogovoriti", govori Dizdar za Raport.
Na sceni su danas bili predsjednik HDZ Dragan Čović, koji je poslao upozorenje zbog (opet) Izbornog zakona, dok je Dodik (opet) prijetio zbog stranih sudija u Ustavnom sudu. Odražava li se sve to i na rad federalne Vlade?
"Vlada FBiH radi jako uspješno. Naravno, postoje različiti politički stavovi. Proveli smo niz nužnih mjera za građane Federacije. Vlada FBiH ima visok stepen unutrašnje kohezije i o tome je govorio i premijer (Nermin Nikšić, premijer FBiH, op. a) i mislim da nemamo tu vrstu problema. Jedno od bitnih političkih pitanja koje je pred svima je pitanje južne interkonekcije na kojem radimo i nadam se da će se razriješiti u skladu s interesima BiH", jasan je sagovornik Raporta.
A da li će se razriješiti i pitanje minimalne plaće u FBiH i radi li Vlada FBiH na tome da poveća ove plaće, Dizdar nema dileme.
"Što se tiče Vlade FBiH, ne samo taj, imamo tri zakonska rješenja. Zakon o minimalnoj plati, Zakon o doprinosima i Zakon o fiskalizaciji i oni će jaki brzo biti u parlamentarnoj proceduri. Razumijem da su građani nestrpljivi, jer smo imali osam godina vlade koja nije nikakve reformske procese poduzimala. Ovo je prva godina mandata nove Vlade i spremni smo na realizaciju projekata. Imali smo blokadu Parlamenta, pa je odblokiran i mislim da ćemo već u prvoj godini mandata imati te zakone u parlamentarnoj proceduri i vjerujemo i usvojene jako brzo", objasnio je Dizdar.
S druge strane, negativna iskustva čuju se iz RS. Firme se gase, a neke najavljuju preseljenje u BiH. Što se tiče tih negativnih iskustava u manjem bh. entitetu, cijeni sagovornik Raporta, "mogu reći samo način na koji se Federacija tim pitanjem bavi".
"Mi nećemo podići samo minimalnu plaću, nego ćemo paralelno smanjiti porezna opterećenja na privrednike i to su rješenja koja su usaglašena. S povećanjem plaće bit će smanjeni doprinosi, tako da će opterećenje poslodavca ostati isto. Uvest ćemo i sistem fiskalizacije što se tiče zloupotreba radnog odnosa. Federacija tih problema neće imati. Prva nam je godina rada, a usvojili smo niz zakonskih rješenja, dva puta povećali penzije, riješili smo niz mjera…", zaključio je Dizdar za Raport.