Pred Sudom Bosne i Hercegovine za danas (13 sati) zakazano je ročište u predmetu Miloš Lukić.
Riječ je o vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske kojem se prvobitno sudilo u predmetu s Miloradom Dodikom, predsjednikom entiteta RS.
Razdvojen predmet
Ovaj predmet je nedavno razdvojen, jer se Lukić zbog zdravstvenih problema nije pojavio na jednom od ročišta.
Zbog toga nije moglo biti nastavljeno suđenje i Dodiku, pa je Sud BiH procijenio da je predmete neophodno razdvojiti zbog tada neizvjesnog zdravstvenog stanja Lukića.
Očekuje se da bi Lukiću danas trebala biti pročitana optužnica, o kojoj se on treba izjasniti, te bi Tužilaštvo BiH trebalo predložiti i svjedoke i materijalne dokaze koje će izvesti tokom glavnog pretresa.
Lukićeva odbrana tražila je ponovno spajanje Lukićevog predmeta s Dodikovim. No, o tome Sud BiH još nije donio odluku. Odvojeno suđenje Lukiću i Dodiku ima i svoje mane i prednosti.
Mane su što će odvojeno biti ispitivani na iste okolnosti i s obzirom na ranije, usaglašene stavove i optuženih i njihovih odbrana, pitanje je koliko će se oni podudarati u situaciji kada budu ispitivani odvojeno.
S druge strane, odvojeno suđenje može donijeti i benefite Dodiku i njegovoj odbrani u kontekstu dobijanja na vremenu i pripremama koje će moći obaviti nakon Lukićevog ročišta.
Brojna odgađanja
Naime, Dodiku je nastavak suđenja zakazan za 6. mart, a nakon što mu je nakon brojnih odgađanja suđenje konačno počelo 5. februara.
I u ovom predmetu ostaju isti tužitelji kao u onom u kojem se sudi Miloradu Dodiku.
I dok se čeka odluka Suda BiH o zahtjevu odbrane Dodika za izuzeće sutkinje Sene Uzunović iz predmeta, Uzunović je raspoređena da sudi i Lukiću. Danas će se znati hoće li možda i odbrana Lukića tražiti njeno izuzeće.
Dodik i Lukić optuženi su za krivično djelo neprovođenja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, za što im u slučaju osuđujuće presude prijeti kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Osuđujuća presuda značila bi i automatsku zabranu obavljanja dužnosti na kojima se nalaze.
Izmjene Krivičnog zakona BiH po kojima će se suditi Dodiku i Lukiću nametnuo je visoki predstavnik Christian Schmidt u julu prošle godine.
Istovremeno je stavio van snage i zakone kojima je Narodna skupština RS pokušala blokirati provedbe njegovih odluka, kao i presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Također, danas će se vidjeti hoće li Lukić imati podršku u publici u Sudu BiH, kao što je bio slučaj kada je uz njega na ranijem ročištu bio i predsjednik RS Dodik.