Žene su se u četvrtak službeno pridružile takozvanom "golom festivalu" u svetištu u centralnom Japanu, prvi put u njegovoj 1.250 godina dugoj historiji, odjenuvši ljubičaste haljine i uzbuđeno pjevajući.
Sedam skupina žena sudjelovalo je u ritualu za koji vjeruju da tjera zle duhove i gdje se sudionici mole za sreću. Uprkos nazivu, oni koji sudjeluju nisu goli.
Women took part in Japan's 1,250-year-old 'naked festival' for first time, donning purple robes and chanting as they bore a bamboo trunk as an offering https://t.co/nGx6zcfRnE pic.twitter.com/e6koqF6QvZ
— Reuters (@Reuters) February 22, 2024
Mnoge su žene odjenule "sretne ogrtače", koji sežu do bokova, i kratke hlače koje se obično nose na japanskim festivalima, dok su muškarci imali minimalno odjeće, nešto slično pojasima kakve imaju sumo hrvači.
VIDEO: Hundreds of naked men tussle over a bag of wooden talismans, performing a dramatic end to a thousand-year-old ritual in Japan that took place for the last time. The "Sominsai" festival is impacted by the country's ageing population crisis. pic.twitter.com/8g3dPJWNNn
— AFP News Agency (@AFP) February 19, 2024
"Čula sam da žene mogu sudjelovati pa sam definitivno željela doći kako bih pridonijela uzbuđenju ovog grada i festivala", rekla je 59-godišnja državna službenica Emi Tachibana, jedna od sudionica.
"Nije postojala zabrana"
Naruhito Tsunoda, svećenik u svetištu, rekao je da nikada nije postojala zabrana sudjelovanja žena i zato kada je skupina žena prošle godine pitala mogu li se pridružiti, bilo je lako reći "da".
"Mislim da je najvažnije da postoji zabavan festival za sve. Mislim da bi i Bog bio najsretniji zbog toga", rekao je.
Žene se nisu pridružile glavnom događaju festivala gdje se velika skupina muškaraca sukobljava kako bi otjerala zle duhove. Tsunoda je rekao da bi bilo teško taj dio festivala otvoriti ženama zbog fizičkog aspekta.
Japanska vlada je prošle godine rekla da će se zalagati za poboljšanje sudjelovanja žena u društvu, nakon što je godišnji izvještaj pokazalo da se zemlja bori da smanji rodni jaz.
Izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma koje mjeri rodnu ravnopravnost rangiralo je Japan na 125. mjesto od 146 zemalja 2023. godine, što je pad sa 116. mjesta 2022. godine.