Politika

Novalić: Ovaj potez nam omogućava lakše i brže donošenje odluka

Vlada FBiH danas je proglasila prirodnu nesreću zbog koronavirusa. Nakon sjednice, premijer Fadil Novalić je kazao da je to adekvatna kategorija.

"To nam omogućava sve poteze koji su vezani za ovakve prilike. Zakon FBiH je to tako definirao. Donesena je odluka da se zadržavaju cijene od 5. marta. Pokrenuli smo inicijativu prema Vijeću ministara BiH za hitnu izmjenu Zakona o javnim nabavkama, kako bi se izuzela medicinska oprema, dezinfekcijska sredstva i sve drugo što nam treba za suzbijanje koronavirusa", rekao je Novalić.

On je rekao da su donesene u preporuke za ublažavanje ekonomskih posljedica, psoebno za bankarski sektor, za privredne subjekte i građane.

"Mi ćemo u četvrtak imati sjednicu Vlade da se formira garancijski fonda, da se uvedu porezne olakšice za najranjivije i otvorit ćemo aktivnosti na državnom nivou koji podrazumjeva javljanje međunarodnim finansijskim institucijama. Donesen je niz preporuka poslodavcima i radnicima, među kojima je da se jednom roditelju omogući odustvo s posla", rekao je Novalić.

Ministar zdravstva Vjekoslav Mandić je rekao da je sad najvažnije da se osigura da se odluke donose brže i jednostavnije.

"Najviše će nam pomoći ovo mijenjane člana 10 Zakona o javnim nabavkama, gdje ćemo zdravstvene ustanove osloboditi ovog člana dozvoliti nabavljanje opreme koja služi cilju zaštite stanovništva", rekao je Mandić.

Jelka Miličević, ministrica finansija je rekla da su pozvane sve institucije da poduzmu sve da se zaštite privrednici, poreski obveznici.

"Prva na udaru je Agencija za bankarstvo, ona se prvenstveno mora zaštiti, jedina institucija koja utjelovljuje finansijsku stabilnosti i likvidnost", rekla je Miličević. Dodala je da če se raditi na tome da se omouće reprogrami kredita za privrednike, kao i olakšice za građane. Također u sve će biti uključena i Poreska uprava koja ima također smjernice u tome da se uvedu određene poreske olakšice.

"Ovo je tek prvi set aktivnosti za oporavak gospodarstva, posljedice će se osjetiti dvije do tri godine" zaključila je ministrica finansija.

Novinarima se obratio i ministar socijale Vesko Drljača.

"Preporuka poslodavcima je da skrate radno vrijeme, ako je potrebno da se uvedu dvije smjene, da se uvede mogućnost rada od kuće gdje je to moguće. Poslodavci trebaju omogućiti korištenje godišnjeg odmora i roditeljima djece do 10 godina ukoliko oba roditelja rade", rekao je Drljača.

Zlatan Vujanović, ministar trgovine, potvrdio je da je Vlada zamrznula sve cijene od 5. marta kada je zabilježen prvi slučaj koronavirusa u BiH. On je istakao da su za one koji ne poštuju ovu odluku predviđene kazne do 10.000 KM.

Pozvao je građane da prijavljuju sve nepravilnosti koje utvrde.

Mario Nenadić, premijer KS, kazao je da je Vlada pokazala kako treba da se reagira u kriznim situacijama.

"Najvažnije danas jeste proglašenje stanja nesreće. To nam daje otvorene ruke da radimo u specifičnim okolnostima, da se odluke donose na jednostavniji načim. Danas smo razjasnili oko javnih nabavki, mislim da će u sljedećim danima doći jasne upute kako da nabavljamo medicinsku opremu. To nije samo ova vrsta nabavke. Mislim da će nam to omogućiti da sistem bude proaktivan. Spomenuo bih i preporuke poslodavcima. Mislim da će biti upućene jasne poruke šta trebaju i jasne preporuke za njihovu zaštiti i oporavak. Sada trebamo izbalansirati i javnu potrošnju. Trebamo sačuvati privredu u KS i FBiH. Posljedice će sigurno trajati. Govorili smo o potrebi smanjenja gužvi, da niko ne treba istrčavati s radikalnim mjerama, bolje da ona prenoći. Molimo građane da se pridržavaju datih preporuka. Puno je to samokontrole. Što se KS tiče ja ću po povratku napraviti koordinaciju s Kriznim štabom. Napravit ćemo eventualne mjere koje će biti dodatak ovim mjerama", rekao je Nenadić.