Nauka

Kineska sonda uspješno uzela uzorak s Mjeseca. Putuje nazad na Zemlju

Kineska sonda Chang'e 5 odvojila se danas od površine Mjeseca i vraća se na Zemlju, što je prvi pokušaj u više od 40 godina da se donesu uzorci sa Zemljinog prirodnog satelita.

Modul koji se u utorak spustio na Mjesec napustio ga je u četvrtak u 23,10 sati po pekinškom vremenu (16,10 sati po srednjoeuropskom), pokazuju snimke kineske javne televizije CCTV-a.

Inženjeri misije koji su netremice gledali u goleme zaslone dugo su pljeskali.

Modul s uzorcima pokrenuo je motor uzgonske sile 3.000 tona i ušao u orbitu nakon šest minuta leta, objavila je državna svemirska agencija, a prenosi France Presse.

Kamenje je prvo stavljeno u podizni modul. Zatim će se presuti u "kapsulu za povratak" kojom će se dopremiti na plavi planet.

Ako se sonda vrati na Zemlju bez teškoća, Kina će biti treća zemlja koja je prikupila uzorke, nakon Sjedinjenih Država i bivšeg SSSR-a.

Istaknuvši da je misija tehnički iznimno zahtjevna, kineska javna televizija CCTV opisala je Chang'e 5 kao jednu od "najzamršenijih i najosjetljivijih" operacija u okviru državnog svemirskog programa.

Zadaća ove svemirske misije bila je probušiti tlo do dubine 2 metra na području koje se dosad nije istraživalo, Oceanu oluja (Oceanus Procellarum na latinskom), koje je velika zaravan od lave.

Misija je nova etapa u kineskom svemirskom programu koji je početkom 2019. ostvario golem uspjeh spustivši istraživački lunarni modul na skrivenu stranu Mjeseca, što je bio prvi takav podvig u svijetu.