Više od deset miliona ljudi u svetu boluje od Parkinsonove bolesti. Poslije Alchajmerove, to je druga najčešća neurodegenerativna bolest.
Intenzivno se istražuju novi lijekovi – sa pozitivnim rezultatima, prenosi DW.
Od Parkinsonove bolesti u Njemačkoj boluje oko 400.000 ljudi. Ta bolest se može liječiti lijekovima, ali oni vremenom postaju manje efikasni.
Novi lijekovi
Stručnjaci i oni koji boluju od Parkinsonove bolesti već dugo se nadaju razvoju novih lijekova.
Istraživanja novih lijekova protiv Parkinsonove bolesti intenzivno se sprovode. Postoje obećavajući novi rezultati.
Upravo je objavljena francuska studija o aktivnom sastojku za liječenje dijabetesa koji također može pomoći kod Parkinsonove bolesti. Supstanca se zove liksisenatid.
U studiji je učestvovalo 156 ispitanika sa blagim do srednjim stadijumom Parkinsonove bolesti. Polovina je dobila lijek za dijabetes, ostali samo placebo. Svi su nastavili da uzimaju i svoje standardne lijekove.
Nakon godinu, Parkinsonova bolest se pogoršala kod ispitanika u placebo grupi.
Međutim, ispitanicima koji su uzimali liksisenatid zdravstveno stanje se nije pogoršalo. To se također smatra napretkom.
Šta je Parkinsonova bolest?
Parkinsonova bolest nastaje zbog nedostatka dopamina u mozgu – sve više nervnih ćelija koje proizvode taj važan neurotransmiter umire.
To dovodi do mišićnog podrhtavanja i smanjuje pokretljivost. Još uvijek nije u potpunosti jasno šta je uzrok Parkinsonove bolesti.
Smatra se da do Parkinsonove bolesti dovodi kombinacija genetskih i ekoloških faktora i načina života. Određeni pesticidi i hemikalije se smatraju mogućim okidačima.
Aktivni sastojak
Još uvijek nije jasno kako se može objasniti pozitivan efekt liksisenatida kod Parkinsonove bolesti.
To može biti zato što se aktivni sastojak bori protiv upale. To bi moglo da uspori gubitak nervnih ćelija.
Za Dejvida Standerta, neurologa sa Univerziteta Alabama u Birmingemu, najvažnije je da li efekt traje duže od godinu i da li se povećava ili ostaje mali tokom godina liječenja.
„Postoji duga historija različitih pokušaja liječenja Parkinsonove bolesti koji na kraju nisu uspjeli“, rekao je Standert za časopis Nature.
Ono što je važno jeste da ispitana supstanca liksisenatid pripada istoj klasi lijekova kao i injekcija za mršavljenje Wegovy i slični lijekovi za dijabetes.
Svi ti lijekovi su takozvani GLP-1 receptorski agonisti. Moguće je da Wegovy i srodni lijekovi djeluju bolje i u manjim dozama protiv Parkinsonove bolesti.
Sada je važno sprovesti dugoročne studije. Ako bi se Parkinsonova bolest mogla zaustaviti tokom nekoliko godina ovom klasom lijekova za dijabetes, to bi bio ogroman napredak.
Prvi rezultati dvogodišnje studije očekuju se u narednih nekoliko mjeseci.